Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Św. Barbary w Bochni prosi o kontakt przedstawicieli mniejszości narodowych z terenu Bochni i powiatu bocheńskiego. W pierwszych dniach maja 2005 roku szkoła zamierza zorganizować Dzień Otwarty pod hasłem: „Mniejszości narodowe na ziemi bocheńskiej”. Do uczestnictwa w tym wydarzeniu zaproszone zostaną osoby na co dzień zajmujące się tą tematyką, przedstawiciele mniejszości z południowej Polski, zespoły wokalne romskie, łemkowskie, itp.
Pragniemy, by wzięli w nim również udział przedstawiciele mniejszości narodowych z terenu Bochni i okolicy. Ich udział podniesie rangę imprezy, da satysfakcję ze spotkań z innymi społecznościami. W związku z tym prosimy, by zgłaszali się do nas przedstawiciele tych kultur, pisząc na adres:
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 w Bochni,
ul. Konfederatów Barskich 27, 32-700 Bochnia
z dopiskiem: Dzień Otwarty lub wysyłając e-mail na adres sp4bochnia@neostrada.pl – mówią organizatorzy, Bożena Strońska i Władysław Gorczyca.
Dni Otwarte organizowane są przez Szkołę Nr 4 od dwóch lat. Ich celem jest udostępnienie uczniom szkół bocheńskich oraz spoza rejonu spotkań z ciekawymi ludźmi. W 2003 roku byli to artyści ludowi wykonujący swoje prace w różnych materiałach , np. w drewnie, papierze, płótnie, wiklinie.
W 2004 roku zorganizowano spotkania z przedstawicielami ginących zawodów: kowalem, cieślą, introligatorem, hafciarką, wikliniarzami, gospodynią domową, garncarzem. Zaproszeni goście prezentowali swoje zawody w naturalnej scenerii, np. kowal hartował żelazo w ogniu, garncarz wykonywał gliniane dzieła z pomocą koła garncarskiego, wikliniarze pletli koszyki i ozdoby z wikliny, cieśla strugał drewniane kloce, artyści ludowi rzeźbili, malowali, haftowali, ozdabiali pisanki, wykonywali oryginalne ozdoby z papieru. Wyroby rzemieślnicze i artystyczne można było zakupić. Gospodynie wiejskie prezentowały dawne sprzęty gospodarstwa domowego oraz sposób ich użycia. Częstowały wszystkich wiejskim chlebem ze smalcem lub masłem.
Dniom Otwartym towarzyszyła zawsze oryginalna sceneria. Najpierw była to wiejska chata wyposażona w oryginalne sprzęty i narzędzia gospodarskie z dawnych lat. W kolejnym roku Zarząd Komisaryczny Kopalni Soli w Bochni wykonał w głównym holu szkoły fragment chodnika kopalnianego, który stanowi dekorację do dnia dzisiejszego. Każdorazowo szkołę odwiedza kilkuset uczniów z różnych szkół. W 2003 roku Dniu Otwartemu towarzyszył konkurs przyśpiewek i tańców ludowych. W 2004 losowano darmowy zjazd do bocheńskiej kopalni dla całej grupy wraz z opiekunem.
Zobacz również:
Ginące zawody.
(Czwartek, 13 maja 2004)