Dzisiaj drugi dzień Sesji Naukowej Marcin Samlicki i jego epoka. Dzisiejszy program przewiduje wykłady Marty Foltzer Odkrywanie Południa – polscy malarze na południu Francji do 1939 roku, prof. dr hab. Lechosława Lameńskiego Paryż, Paryż i jeszcze raz Paryż…, Marii Rostworowskiej Marcin Samlicki kronikarz swoich czasów, Jana Flaszy Marcin Samlicki i bocheńskie środowisko plastyczne pierwszej połowy XX wieku.
Marta Chrzanowska – Foltzer
Historyk sztuki; w1987 rozpoczęła studia z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w latach 1987-92 kontynuowała studia z historii sztuki na Université de Provence w Aix-en-Provence, gdzie otrzymała dyplom magistra (1990) oraz dyplom studiów doktoranckich DEA (1992). Od 1998 jest członkiem Ecole Doctorale na Uniwersytecie w Aix-en-Provence i prowadzi badania do pracy doktorskiej poświeconej polskim malarzom tworzącym na południu Francji. Członek – zalożyciel polsko-francuskiego stowarzyszenia kulturalnego Polonica w Aix en Provence, oraz współzałożyciel i nauczyciel Szkoły Polskiej w Aix-en-Provence. Współorganizator wielu wydarzeń artystycznych propagujących kulturę polska we Francji.
Lechosław Lameński
Dr hab., prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dyrektor Instytutu Historii sztuki KUL a zarazem kierownik Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej. Autor monografii Tomasz Oskar Sosnowski 1810 – 1886, rzeźbiarz polski w Rzymie (1997). Auto licznych artykułów, wstępów do katalogów, recenzji i haseł do encyklopedii, głównie z zakresu sztuki polskiej (architektura, rzeźba, malarstwo od drugiej połowy XIX wieku do 1939 roku). Szereg rozpraw poświęcił Stanisławowi Szukalskiemu. Przewodniczy Radzie Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Maria Rostworowska
Romanistka, tłumaczka, nauczycielka języka francuskiego – obecnie pracuje w Akademii Ekonomicznej i Instytucie Francuskim. Jako tłumaczka zadebiutowała w 1980 roku w konkursie translatorskim im. Wandy Kragen, w którym otrzymała drugą nagrodę za przekład fragmentów książki Jean Giono Le Moulin de Pologne (Kraków 1982). Przetłumaczyła 16 książek różnych autorów francuskich, między innymi Jean Giono Dezerter i inne opowiadania i Król się nudzi, a także książki Jean Marie Lustiger, Henri de Lubac, Jacques Lanzman, Jean Guitton, Abbe Pierre, Gilbert Bordes i paru innych autorów. W 1993 r. napisała podręcznik do nauki języka francuskiego, w formie kalendarza – Francuski dzień po dniu. Od 1997 r. sama zaczęła pisać debiutując książką Czas nie stracony – życie i dzieło Xawerego Pusłowskiego (Warszawa 1998, Terra Nova). Następną był Portret za mgłą – opowieść o Oldze Boznańskiej wydana przez to samo wydawnictwo. Książka ta przyniosła jej pewien rozgłos i dwie nagrody – w czerwcu 2003 została ogłoszona Krakowską Książką Miesiąca, a w sierpniu tego samego roku została wybrana na Książkę Lata 2003 przez jury nagrody Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. W książce Stanisława M. Gąsiorowskiego Poza granicą myśli – Wszystko oraz publicystyka i poezja jest współautorką wyboru pism jakie się na nią składają i autorką biografii zmarłego przed pięciu laty autora. W marcu bieżącego roku została wybrana na „Krakowiankę Roku 2004” – za jej tłumaczenia i książki.
Sympozjum zamknie wykład Jana Flaszy dyrektora Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Honorowego Ambasadora Królewsko – Górniczego Miasta Bochni.