We środę 7 lutego dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Michał Niezabitowski oraz dyrektor Muzeum im. Prof. Stanisława Fischera w Bochni – Jana Flasza otwarli wystawę malarstwa Marcina Samlickiego (1878 – 1945). W kamienicy Hipolitów przy Placu Mariackim w Krakowie do 7 kwietnia prezentowanych będzie 50 obrazów tego bocheńskiego artysty.
Marcin Samlicki urodził się w Bochni i tam zmarł tragicznie w czerwcu 1945 roku, pod kołami radzieckiego samochodu wojskowego. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie przeszedł m.in. przez szkołę krajobrazową Jana Stanisławskiego. Krakowska młodość Samlickiego to oczywiście Zielony Balonik (tam śpiewał przy gitarowym akompaniamencie Tadeusza Makowskiego) i przyjęte w środowisku artystycznym około roku 1900 „bałamucenie się ludowo”. Fascynacje młodego bochnianina jednakże sięgnęły dalej niż do „kolorowych” Bronowic; odkrył dla siebie spiski Jurgów, a pod okiem Stanisławskiego Tatry. W 1912 roku wyjechał do Paryża gdzie spędził 16 lat, odbywając w tym czasie podróże obejmujące najważniejsze ośrodki artystyczne Europy. Podczas I wojny światowej był – jako obywatel CK Austrii – internowany w obozie w Le Vigan w Prowansji. Czas ten zapisał się w jego malarstwie świetnymi pejzażami, w których znalazły wyraz nowe poglądy artysty na kolor i światło w obrazie. W kamienicy Hipolitów prezentowane są m.in. piękne pejzaże z Le Vigan, Beaucaire, Martigues należące do największych osiągnięć artysty. Po powrocie do kraju został współzałożycielem Grupy Dziesięciu (Kraków, 1931).
W otwarciu wystawy przy Placu Mariackim uczestniczyli także: wicedyrektor MHMK Wacław Passowicz, kierownik oddziału MHMK Kamienica Hipolitów Witold Turza, kurator wystawy z ramienia MHMK Łukasz Biały oraz zastępca burmistrza Miasta Bochni Bogdan Szumański i sekretarz miasta Ireneusz Sobas. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany dwujęzyczny katalog autorstwa Jana Flaszy i Łukasza Białego, wydany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.