Zaskakująco rozpoczęło się wczorajsze posiedzenie Rady Miejskiej w Bochni. Burmistrz Miasta Wojciech Cholewa wystąpił z wnioskiem o wycofanie z porządku obrad głosowania nad uchwałą dotyczącą stawek za dostarczanie wody.
Radni przychylili się do tej propozycji. Dzięki temu miesiąc dłużej będziemy płacić mniej.
Cała sesja poświecona była problemowi bezrobocia. Tworzenie nowych miejsc pracy. Przedsiębiorczości i rozwojowi gospodarczemu Miasta. Poniżej podajemy dane, jakie w materiałach na sesję otrzymali radni, dotyczące bezrobocia w Bochni
Według stanu na dzień 31 XII 2002 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bochni było zarejestrowanych 1848 osób bezrobotnych – mieszkańców Miasta Bochni. Porównując poziom bezrobocia z analogicznym okresem roku ubiegłego – kiedy to w naszym mieście było 2017 osób bezrobotnych – należy zauważyć fakt, że liczba ta zmniejszyła się o 8,4%. Dokonana przez Urząd Miejski analiza wskaźnika bezrobocia w latach 2001-2002 w wybranych miastach województwa małopolskiego – mierzonego jako procentowy udział osób bezrobotnych z danego miasta w liczbie mieszkańców tego miasta w wieku produkcyjnym – pokazuje, że Miasto Bochnia jest jednym z 3 miast w województwie, w których tenże wskaźnik – według stanu na koniec 2002 roku – jest mniejszy niż 10%. Jednocześnie – z punktu widzenia zmiany tego wskaźnika na przestrzeni ostatniego roku – Miasto Bochnia plasuje się na drugim miejscu w Małopolsce (spadek o 0,88 punkta procentowego) za miastem Nowy Targ (spadek o 1,12 punkta procentowego). Pozostałe miasta województwa zanotowały albo mniejszy spadek (np. Brzesko, Myślenice, Oświęcim) albo wzrost tego wskaźnika (np. Wieliczka, Miechów, Olkusz) – porównaj wykres [wykres]. Struktura bezrobocia w mieście Bochni – jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy na koniec roku 2002 – przedstawia się następująco:
– 58% osób bezrobotnych stanowią kobiety;
– bez prawa do zasiłku pozostaje 87,5% ogółu osób bezrobotnych;
– najwięcej, bo prawie 32% stanowią ludzie młodzi w wieku do 24 lat;
– osoby pozostające bez pracy dłużej niż 12 miesięcy stanowią 47% ogółu osób bezrobotnych;
20% bezrobotnych z terenu miasta legitymuje się wyłącznie wykształceniem gimnazjalnym lub niższym, a tylko 6,4% ukończyło studia wyższe.