Mszą świętą koncelebrowaną rozpoczęły się wczorajsze obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po jej zakończeniu uczestnicy obchodów udali się pod pomnik gen. Leopolda Okulickiego na dalszą część uroczystości.
Pod pomnikiem ostatniego komendanta generalnego Armii Krajowej, którego 65. rocznicę śmierci przypadnie w grudniu tego roku, głos zabrali Starosta Bocheński Jacek Pająk oraz Burmistrz Miasta Bochni Stefan Kolawiński.
W swoim wystąpieniu burmistrz Stefan Kolawiński mówił: „(…) Konstytucja 3. Maja to akt prawodawczy doceniony tak przez współczesnych, jak przez potomnych. Efekt wysiłków ludzi, którzy czuli się odpowiedzialni za przyszłość ojczyzny, dowód na to, że polska warstwa rządząca dla dobra kraju była gotowa dobrowolnie zrezygnować ze swoich przywilejów (…). Ustrój zapisany w Konstytucji 3 Maja był ustrojem państwa wolnych obywateli. Swoją myślą polityczną wybiegał co najmniej pół wieku naprzód. Był podstawą odrodzenia kraju i jednocześnie dowodem na to, że Polacy są w stanie sami wydobyć się z upadku”.
Zwracał również uwagę na zbieżność idei, jaka przyświecała twórcom Konstytucji 3 Maja i późniejszej politycznej opozycji w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku: „(…) W niespełna 200 lat po uchwaleniu konstytucji 3 Maja miało miejsce następne, równie ważne dla losów Polski porozumienie sił opozycyjnych i rządzącej wówczas PZPR. „Okrągły Stół” był wynikiem długoletniej pracy politycznej polskiej opozycji, poniesionych klęsk i zwycięstw w latach 56, 70, 76, i wreszcie powstania NSZZ "Solidarność" w roku 1980. Widać tu pewne analogie do zrywu polskiej szlachty i zrozumienia swej politycznej roli w pracy nad uzdrowieniem Rzeczypospolitej”.
Swoje przemówienie zakończył konkluzją: „(…) Obecnie nasza Ojczyzna nie wymaga od nas heroicznych postaw, można się zastanawiać, czy patriotyzm w czasach pokoju i stabilizacji nie jest sztuką trudniejszą niż w czasie zagrożeń i niepewnej przyszłości. Jutro minie siedem lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Żyjemy pełnią wolności, korzystamy z przywilejów, jakie daje członkostwo w Zjednoczonej Europie: otwarte granice, rynki pracy, wolność słowa, myśli, obyczajów. Wszystko to, to dobra wywalczone przez pokolenia Polaków. By się w tym nie zatracić, nie zagubić własnej narodowej tożsamości warto pamiętać słowa sługi bożego Jana Pawła II, który mówił o wychowaniu do wolności, wolności dojrzałej, która nie zniewala. Ojciec Święty nauczał: „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.
A także życzeniami: „Na radosne świętowanie dwieście dwudziestej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja życzę abyśmy słowa naszego Papieża nosili głęboko w sercach i kierowali się nimi w naszym codziennym życiu. Niech się święci Trzeci Maja!”.
Uroczystości zakończyło składanie kwiatów przez delegacje instytucji, organizacji i firm działających w mieście.