1 lutego br., na zaproszenie burmistrza Bogdana Kosturkiewicza, przybyli do Bochni samorządowcy z całej Małopolski. Celem spotkania było podsumowanie prac nad projektem „Szlak Solny Świętej Kingi – ponadregionalny produkt turystyki kulturowej”, który powstał w roku 2007 oraz rozpoczęcie prac nad nowymi projektami partnerskimi, z możliwością ich dofinansowania w ramach funduszy unijnych na lata 2007-2013.
Przypomnijmy – projekt „Szlak Solny Świętej Kingi – ponadregionalny produkt turystyki kulturowej” powstał w roku 2007. Partnerami przedsięwzięcia byli: Gmina Miasto Bochnia (jako lider), Gmina Czchów, Gmina Nowy Wiśnicz, Miasto i Gmina Stary Sącz, Gmina Szczurowa oraz Stowarzyszenie Górnicze SUTORIS im. Antoniego Langera w Bochni. Partnerów z Małopolski wspomagała warszawska firma doradcza, która przygotowała dokumentację aplikacyjną projektu w celu przedłożenia go do procedury oceny wniosków w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Priorytet 3: "Ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego, w tym transport publiczny i odnowa miast".
Projekt został zakwalifikowany na listę rankingową, jednakże z powodu niewystarczającej ilości środków wniosek nie został rekomendowany do wsparcia przez Zespół – Komitet Sterujący. Wniosek otrzymał na etapie oceny formalnej i merytoryczno-technicznej (w ujęciu ekonomicznym) 30/44 punkty przy założeniu, że do dalszej oceny kwalifikuje się 27 punktów oraz 30/48 punktów z oceny merytorycznej przy założeniu, iż projekt może być rekomendowany do finansowania w przypadku uzyskania 29 punktów. Nie zniechęciło to jednak burmistrza Bochni, który zamierza kontynuować, a nawet rozszerzać poprzednie partnerstwo. Stąd też na piątkowe spotkanie w Bochni przybyli partnerzy projektu „Szlak solny”, a także samorządowcy z Wieliczki, Nowego Sącza, Wojnicza, Żegociny, Lipnicy Murowanej, Dębna oraz przedstawiciele Małopolskiego Instytutu Kultury i firm consultingowych z Warszawy i Lublina.
Projekt „Szlak Solny Świętej Kingi – ponadregionalny produkt turystyki kulturowej” zaprezentowała Dorota Błoniarczyk – pracownik ds. realizacji i nadzorowania projektów unijnych. Następnie Robert Hołda – naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta przedstawił projekt „NaCl – bocheński szlak solny „na świecie” im. Świętej Kingi” zaś Karolina Fidyk z MIK projekt „Pierścień Św. Kingi”. Spotkanie zakończył dyskusja w wyniku, której ustalono, iż wszyscy zainteresowani projektem partnerzy, będą kontynuować pracę w dwóch obszarach:
- „obszar A” – projekty inwestycyjne w miastach na szlaku Św. Kingi
- „obszar B” – projekty turystyczno-kulturalne w miastach na szlaku św. Kingi
Zgodnie z ustaleniami – do końca lutego partnerzy mają zaproponować merytorycznie uzasadnione podprojekty wraz z ich zakresem rzeczowym i finansowym. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami powstanie kilka projektów o dofinansowanie których będziemy ubiegać w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a może nawet Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – mówi burmistrz Kosturkiewicz. Mamy dobrze przećwiczony mechanizm budowania projektów partnerskich, ciekawy pomysł na regionalny szlak kulturowy i chętne do współpracy samorządy kilku miast i gmin – dodaje.
Zgodnie z planami matryca logiczna projektów i tzw. „fiszki” mają powstać do końca maja, tak aby partnerzy byli przygotowani do naborów, które mają zostać ogłoszone w II kwartale 2008 r.