Liczne grono miłośników talentu i twórczości Marii Czubaszek – poetki, pisarki i satyryka, autorki tekstów piosenek, scenarzystki, felietonistki i dziennikarki – przybyło 7 czerwca na spotkanie do Sali Klubu Biblioteki.
Podczas spotkania Maria Czubaszek zachwyciła uczestników spontanicznością, żywiołowością i ogromnym poczuciem humoru. Dowcipnie i z wielką swadą opowiadała o swojej twórczości, pracy dziennikarskiej, udzielanych wywiadach, przygotowywanej książce, otrzymaniu Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a nawet życiu rodzinnym i papierosach, które pisarka traktuje jako swój nieodłączny atrybut. W jej wypowiedziach dystans wobec siebie i otaczającej rzeczywistości łączył się z ciętą satyrą i humorem.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Mój świat i moje życie” współfinasowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Maria Czubaszek urodziła się w Warszawie a czas swoich studiów związała z Wydziałem Dziennikarstwa i Wydziałem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją przygodę z radiem rozpoczęła w roku 1960, nawiązując współpracę z audycją „Radio-Reklama”. To właśnie tam zadebiutowała jako autorka tekstów reklamowych sloganem „Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup”. Z Programem III Polskiego Radia związała się w 1966 roku. Słuchowiska w oparciu o teksty Marii Czubaszek emitowane były po raz pierwszy w programie „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”. Z czasem pojawiały się coraz częściej w programach „Ilustrowany Magazyn Autorów” oraz „Powtórka z rozrywki”. W proces realizacji jej słuchowisk i utworów scenicznych zaangażowani byli wybitni twórcy polskiej kultury: I. Kwiatkowska, W. Pokora, B. Łazuka, K. Kowalewski, B. Wrzesińska, P. Fronczewski, M. Kociniak. Wśród najważniejszych cyklicznych słuchowisk stworzonych przez Marię Czubaszek odnaleźć można Dym z papierosa, Małgorzaty jego życia, Serwus, jestem nerwus.