Jeśli chcesz poznać motywy pasyjne i wielkanocne w bazylice św. Mikołaja w Bochni zapraszamy serdecznie na wielkanocne zwiedzanie tej świątyni
z Janem Flaszą.
Krąg Młodych Miłośników Starej Bochni zaprasza wszystkich bochnian zainteresowanych tą tematyką. Opiekę nad Kręgiem sprawują: Muzeum im. Stanisława Fischera oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni.
Spotykamy się przed wejściem głównym do Bazyliki św. Mikołaja w Bochni, w piątek 9 kwietnia 2010 r. o godzinie 14.15.
W ołtarzu głównym bazyliki znajduje się obraz Ukrzyżowanie – dzieło nieznanego autora z połowy XVII w., odsłaniane na okres Wielkiego Postu. Na fantazyjnie wygiętej tęczy umieszczona jest barokowa scena Ukrzyżowania. W nawie północnej świątyni, nieopodal wejścia do kaplicy św. Kingi, znajduje się najstarszy, zachowany ołtarz w bazylice – ołtarz Chrystusa w Ogrojcu, z 1681 roku, który kiedyś należał do cechu piekarzy. Stanowi świetne połączenie efektów malarskich i rzeźbiarskich. W niszy – na tle malowanego, posępnego Ogrodu Oliwnego z bramą, przez którą wchodzą siepacze wraz z Judaszem mający niebawem pojmać Chrystusa – jest to ekspresyjna rzeźba przedstawiająca dramatyczną modlitwę Zbawiciela pośród trzech śpiących głęboko Apostołów.
Przed wejściem do kaplicy Matki Bożej Bocheńskiej usytuowany jest interesujący ołtarz Chrystusa Ukrzyżowanego z 1699 roku, z rzeźbami pochodzącymi z kościoła bernardynów, umieszczonymi tu w 1793 roku. Szczególną uwagę zwraca polichromowany Krucyfiks z XVII w. „o niebywałej sile ekspresji” – jak napisał autor jednego z opracowań o wystroju artystycznym kościoła. Po bokach barokowe, naturalnej wielkości złocone figury Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty. Należy nadmienić, że przy efektownym oskarpowaniu prezbiterium znajduje się Ogrojec z Krucyfiksem z połowy XVII wieku, przeniesiony na to miejsce z kościoła w 1793 roku.
Na szczególną uwagę wśród tematów pasyjnych zasługują stacje Drogi Krzyżowej namalowane w 1847 roku przez bocheńskiego malarza Karola Mireckiego. Przyjmuje się, iż one właśnie zainspirowały w swoim czasie wybitnego artystę Józefa Mehoffera do namalowania podobnego cyklu w krakowskim kościele OO. Franciszkanów.
W bazylice znajdują się także motywy Zmartwychwstałego, na przykład utrwalonego w malowidle ściennym przez autora polichromii w tej świątyni – prof. Wacława Taranczewskiego.