Po raz kolejny, Europejski Klub Pickwicka przy Gimnazjum nr 1 w Bochni, zorganizował wyprawę do hiszpańskiego miasta Castellon de la Plana, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod opieką Krystyny Pacuły i Bogumiły Sroki – Barbach szesnastu uczniów, przez tydzień (5 – 12.05) poznawało bogactwo kulturowe regionu Walencji.
Wizyta była kontynuacją współpracy rozpoczętej w 2009 r., ze szkołą IES Penygolosa. Nauczycielka historii w tej szkole – Carmen Sanz, kilkakrotnie była już w Polsce. Zna doskonale naszą historię, i kulturę współczesną – jest prawdziwą ambasadorką Polski i Bochni. Także dyrekcja szkoły, okazała nam wyjątkową życzliwość. Do wyjazdu uczniowie przygotowywali się od kilku miesięcy, zbierali fundusze i informacje o regionie, byli również w stałym kontakcie z hiszpańskimi partnerami. Hiszpanie przygotowali nam serdeczne przyjęcie. Uczniowie zamieszkali w domach swoich rówieśników i uczestniczyli w życiu hiszpańskich rodzin. Wzruszająca była troska domowników o wszystkie wygody, a ilość przysmaków hiszpańskiej kuchni była …nie do przejedzenia.
Sześć dni w Castellon były wypełnione zajęciami szkolnymi, spotkaniami, wycieczkami turystycznymi i pogłębianiem wiedzy o historii, geografii i kulturze regionu Walencji. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach szkolnych – poznali sposób funkcjonowania hiszpańskiej szkoły, a podczas wycieczek do parku Albufera, Walencji, Morelli, Sant Mateu i Peniscoli najstarsze zabytki regionu, kulturę współczesną i życie codzienne hiszpańskich miast, miasteczek i wsi.
Uczestnicy wyprawy wspominają: Ludzie byli niezwykle życzliwi. Nie tylko uczniowie, ale także rodzice, którzy nas gościli. Bardzo spodobała mi się również hiszpańska kuchnia, szczególnie paella. Piękne było morze i plaża. Podobał mi się kontakt z rodowitymi Hiszpanami, są otwarci i spontaniczni. Miałem okazję poznać ich kulturę oraz zwyczaje, dowiedziałem się jak żyją na co dzień. W ratuszu spotkaliśmy się z Burmistrzem Castellon p. Alfonso Batallerem, któremu przekazaliśmy list z pozdrowieniami od Burmistrza Bochni p. Stefana Kolawińskiego.
Takie spotkania pozwalają naszym uczniom i hiszpańskim partnerom rozwijać nie tylko umiejętności językowe, poszerzać wiedzę o historii i kulturze współczesnej, ale przynoszą wartości niemierzalne – przyjaźń i koleżeństwo. Na jesieni spodziewamy się naszych hiszpańskich przyjaciół w Bochni.