W dniach od 17 do 26 września gościli w Roselle – partnerskim mieście Bochni, położonym koło Chicago, przedstawiciele samorządowych instytucji kultury miasta Bochni: Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera.
Współpracą siostrzanych miast kieruje w Roselle Sister Cities Roselle-Bochnia – oddział działającej od 1960 r. w USA organizacji Sister Cities International, dążącej do budowania kontaktów łączących społeczeństwo amerykańskie i społeczność międzynarodową. W pracę Sister Cities Roselle-Bochnia zaangażowani są na zasadzie wolontariatu Amerykanie i osoby, które w USA znalazły swoją drugą ojczyznę. Ludzie różnych zawodów, których łączą wspólne cechy: otwartość, serdeczność, chęć poznania i zrozumienia ludzi innej kultury. Nie brak wśród nich osób o polskich korzeniach. Realizacją programu wizyty bocheńskiej delegacji kierowała bochnianka Barbara Rajska-Kulig, mieszkająca obecnie w USA.
Podczas wizyty goście z Polski spotkali się z panią Gayle Smolinski – burmistrzem Roselle, która już trzykrotnie odwiedziła nasze miasto, poznali tamtejsze muzea i biblioteki a także pracę samorządu Roselle oraz instytucji komunalnych – straży pożarnej i policji.
Pomimo dużej odległości dzielącej miasta partnerskie siedmioletnia współpraca zaowocowała dotąd ciekawymi kontaktami i wymianą doświadczeń pomiędzy władzami lokalnymi, wymianą młodzieży na szczeblu szkół gimnazjalnych oraz pomocą dla dotkniętych przez los mieszkańców Bochni polegającą na zakupie wózków inwalidzkich.
W czwartek, 23 września Jan Flasza wygłosił podczas specjalnego Czwartkowego Spotkania Muzealnego – w Sali Paderewskiego Muzeum Polskiego w Chicago przy Milwaukee Avenue, wykład pod tytułem „Bochnia – miasto soli”. Temat wystąpienia, adekwatny do dziejów, charakteru i procesów rozwojowych naszego miasta, organizatorzy zaczerpnęli z oficjalnej strony internetowej Bochni: www.bochnia.pl. Wśród słuchaczy było wielu mieszkańców Bochni mieszkających obecnie w Chicago i jego okolicach. Spotkanie poprzedziła nadana dzień wcześniej 15-minutowa audycja radiowa stacji „Wietrzne Radio”, w której Jan Flasza i Dorota Rzepka przedstawiali Bochnię, jej dzieje, atrakcje turystyczne i współczesność. Należy podkreślić, iż ten nadawany przed dziewiątą rano program przyciąga blisko 2 miliony słuchaczy.
Kierując się zainteresowaniami zawodowymi bocheńska delegacja ze szczególną uwagą poznawała działalność amerykańskich bibliotek i muzeów w Chicago, Roselle i w okolicznych miejscowościach.