DKF Maciste zaprasza w czwartek, 8 listopada do kina Regis na pokaz zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP filmu ‚Zaklęte rewiry’ (1975) w reżyserii Janusza Majewskiego.
EKRANIZACJA DEBIUTANCKIEJ POWIEŚCI HENRYKA WORCELLA POD TYM SAMYM TYTUŁEM TO NAJLEPSZY PRZEJAW POLSKO-CZESKIEJ WSPÓŁPRACY FILMOWEJ I ZARAZEM JEDEN Z NAJWYBITNIEJSZYCH POLSKICH FILMÓW.
‚ZAKLĘTE REWIRY’ SĄ OPOWIEŚCIĄ O MŁODYM CHŁOPAKU (W TEJ ROLI MAREK KONRAD), KTÓRY DOSTAJE PRACĘ W ELEGANCKIEJ RESTAURACJI I ZACZYNA PIĄĆ SIĘ PO DRABINIE KELNERSKIEJ KARIERY. FILM ZARÓWNO W MOMENCIE PREMIERY, JAK I DZISIAJ, PRZY OKAZJI REKONSTRUKCJI CYFROWEJ, ZBIERA ZNAKOMITE RECENZJE. PRZYJRZYJMY SIĘ NIEKTÓRYM OPINIOM:
WORCELL OPISAŁ W DEBIUCIE WŁASNE DOŚWIADCZENIA Z OKRESU PRACY W KAWIARNI I RESTAURACJI HOTELU GRAND W KRAKOWIE. PODOBNIE JAK JEGO BOHATER SAM PRZESZEDŁ WSZYSTKIE STOPNIE W KELNERSKIEJ HIERARCHII, DOTKLIWIE PŁACĄC ZA KAŻDY SZCZEBEL AWANSU. JEGO POWIEŚĆ POZOSTAJE NIE TYLKO WNIKLIWYM STUDIUM PSYCHOLOGICZNYM, SWOISTYM ZAPISEM PRZEJŚCIA Z OKRESU CHŁOPIĘCEGO W WIEK DOJRZAŁY, ALE PRZEDE WSZYSTKIM OPISEM ŚWIATA PODZIELONEGO NA KUCHNIĘ I NA SALĘ, KTÓRY RZĄDZI SIĘ SPECYFICZNYMI PRAWAMI. OPIS TEN MOŻNA TRAKTOWAĆ SZERZEJ – JAKO METAFORĘ ŚWIATA W OGÓLE. WSZYSTKIE TE CECHY ZNALAZŁY SWOJE MIEJSCE W FILMIE MAJEWSKIEGO. (KONRAD J. ZARĘBSKI, "GAZETA WYBORCZA")
‚Zaklęte rewiry’ są filmem o konieczności dokonania w pewnym momencie życia wyboru, określenia się, konieczności, której nikt nie może uniknąć. Opowiedziana obyczajowo–społeczna historia kryje alegorię. Dobro i Zło walczą w filmie Majewskiego jawnie, bez żadnych masek, ale w odróżnieniu od abstrakcyjnych moralitetów, Dobro wcale nie zwycięża w spotkaniu ze Złem. Finał pozostaje otwarty. (Wiktor Buriakow, "Film (Ryga)" 2/1981)
Sam reżyser tak komentował decyzję zekranizowania powieści Worcella:
‚Zaklęte rewiry" są jakby stworzone dla filmu. Jest to przecież książka prawdziwie autentyczna, zawierająca mnóstwo obserwacji przeżytych, a nie wymyślonych, więc tym bardziej frapujących. Stanowi rzetelną dokumentację epoki i środowiska – na ogół mało znanego, a przecież bardzo interesującego. Najistotniejsze są jednak treściowe walory ‚Zaklętych rewirów". Jest to opowieść o dojrzewaniu człowieka do samodzielnych decyzji i potrzebie zachowania godności. Worcell pokazuje, że w każdej sytuacji trzeba "zachować twarz", że wprawdzie trzeba się umieć dostosować do środowiska, ale nie według reguł zwierzęcej mimikry, nie za wszelką cenę. Jest to zatem rzecz o stosunkach społecznych – środowisko, w którym dojrzewa bohater, choć specyficzne, jest w istocie mikromodelem społeczeństwa z jego systemem hierarchii, wzajemnych zależności i uwarunkowań. ("Filmowy serwis prasowy" 18/1975)
O projekcie KinoRP:
Cyfryzacja filmów to jedyna szansa na ocalenie dorobku klasyki polskiego kina. Arcydzieła polskiej kinematografii, filmy największych mistrzów, dzięki nowoczesnym technikom cyfrowym odzyskują swój pierwotny blask i wdzięk, zatracony na poddanej mechanicznym uszkodzeniom i bezlitosnemu upływowi czasu, taśmie filmowej. Nad żmudnym procesem rekonstrukcji nadzór artystyczny sprawują twórcy filmów. Projekt KinoRP, w ramach którego powstają rekonstrukcje cyfrowe arcydzieł polskiej kinematografii, ma na celu przywrócenie publiczności – głównie w kinach, ale także w telewizji HD oraz na nośnikach Blu-ray i DVD – klasyki polskiego kina w doskonałej jakości obrazu i dźwięku. Raz w miesiącu w należącym do Stowarzyszenia Filmowców Polskich kinie KULTURA w Warszawie, odbywają się uroczyste premiery z udziałem twórców. Filmy pokazywane są także w kinach realizujących projekt, gdzie odbywają się cykliczne pokazy. Jednym z takich kin staje się w tym momencie bocheński Regis, gdzie w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego MACISTE kilka razy do roku będą się odbywać projekcje zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł kinematografii polskiej.
DKF MACISTE ZAPRASZA: "ZAKLĘTE REWIRY’ PO REKONSTRUKCJI CYFROWEJ
CZAS: czwartek, 8 listopada 2012, godz. 19:30
MIEJSCE: kino Regis, Bochnia
Projekt dofinansowany ze środków PISF.