Za nami kolejny tydzień pracy bocheńskiego samorządu. Poniżej prezentujemy wybrane sprawy, które były przedmiotem szczególnego zainteresowania władz miasta, urzędu oraz miejskich jednostek.
W okresie od 12 do 18 czerwca 2026 r.:
- 12 czerwca na terenie Bochni oraz Gminy Rzezawa przeprowadzono ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obrony cywilnej. W przedsięwzięciu uczestniczyli m.in. Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna wraz ze swoim zastępcą Filipem Pachem, a także przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz innych służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur reagowania kryzysowego, współpracy służb oraz gotowości do działania w sytuacjach zagrożenia.



- 13 czerwca odbył się Zjazd Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Bochni, w którym uczestniczyli przedstawiciele jednostek OSP z terenu miasta. Burmistrz Miasta Bochnia Magdalenę Łacną reprezentował jej zastępca Filip Pach. Najważniejszym punktem obrad był wybór nowych władz Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Bochni na kolejną kadencję. Podczas zjazdu podziękowano również druhowi Tadeuszowi Cichoniowi za 35 lat kierowania pracami Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Bochni oraz za jego wkład w rozwój lokalnego pożarnictwa.


- Tego samego dnia odbyły się uroczyste obchody 90-lecia działalności Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Jubileusz zgromadził przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz mieszkańców Bochni. Jednym z najważniejszych punktów uroczystości była prezentacja filmu ukazującego historię oraz dorobek Stowarzyszenia na przestrzeni 90 lat działalności. W trakcie wydarzenia podkreślono również wkład osób szczególnie zasłużonych dla organizacji i lokalnej społeczności. Burmistrz Miasta Bochnia Magdalenę Łacną reprezentował zastępca Wojciech Woźniczka, który przekazał na ręce Prezes Stowarzyszenia Zofii Sitko list gratulacyjny oraz okolicznościowy upominek.

- Także 13 czerwca w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni przeprowadzono XXVIII Międzynarodowy Turniej Judo Dzieci i Młodzików, w którym uczestniczyło 475 zawodników reprezentujących 39 klubów z Polski, Słowacji i Anglii. Turniej odbył się pod honorowym patronatem Burmistrz Miasta Bochnia Magdaleny Łacnej oraz przy wsparciu finansowym Miasta Bochnia. Gospodarz Solnego Grodu uczestniczyła w ceremonii dekoracji najlepszych zawodników, gratulując młodym sportowcom osiągniętych wyników i sportowej postawy.

- Również 13 czerwca, w ramach obchodów 105-lecia działalności Bocheńskiego Klubu Sportowego, rozegrano towarzyskie spotkanie oldbojów BKS Bochnia i Okocimskiego Brzesko. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców i sympatyków sportu, a oprócz sportowych emocji przygotowano także atrakcje dla całych rodzin. W jubileuszowych obchodach uczestniczyła Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna, która przekazała drużynom okolicznościowe upominki oraz wręczyła zawodnikom pamiątkowe puchary. Na trybunach obecni byli również Zastępcy Burmistrz: Filip Pach i Wojciech Woźniczka. Wydarzenie było okazją do integracji mieszkańców oraz wspólnego świętowania jubileuszu klubu będącego ważnym elementem sportowej historii Bochni.


- 14 czerwca w Restauracji Murowianka rozegrano XXII Memoriał Szachowy im. dr. Edwarda Arłamowskiego, organizowany w ramach obchodów Dni Bochni. W turnieju uczestniczyło 50 zawodników z terenu Polski południowo-wschodniej. Uczestników wydarzenia powitała Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna, podkreślając międzypokoleniowy charakter zawodów oraz zachęcając gości do poznawania atrakcji miasta. Turniej był okazją do upamiętnienia postaci dr. Edwarda Arłamowskiego – wybitnego bochnianina, prawnika
i szachisty.

- 15 czerwca odbyło się spotkanie Zespołu Zadaniowego ds. przygotowania i wdrożenia działań adaptacyjnych realizowanych w ramach projektu Life Dream Cities. Podczas posiedzenia Zastępca Burmistrza Miasta Bochnia Filip Pach oraz koordynator projektu Monika Stompór-Pastuszka przedstawili aktualny stan prac nad Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatu. Uczestnicy spotkania omawiali najważniejsze wyzwania klimatyczne występujące na terenie miasta oraz kierunki działań mających zwiększyć odporność Bochni na skutki zmian klimatu,
w szczególności w zakresie gospodarowania wodami opadowymi i rozwoju terenów zielonych.

- Tego samego dnia w Starostwie Powiatowym w Bochni odbyło się spotkanie poświęcone planowanym inwestycjom związanym z budową nowych siedzib Komendy Powiatowej Policji oraz Prokuratury Rejonowej w Bochni. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego, w tym Burmistrz Miasta Magdalena Łacna oraz jej zastępca Wojciech Woźniczka. Głównym tematem było omówienie możliwości przekazania terenów pod realizację obu inwestycji oraz ustalenie dalszych działań niezbędnych do ich przygotowania.
- 18 czerwca zastępcy Burmistrza Miasta Bochnia: Filip Pach oraz Wojciech Woźniczka uczestniczyli w spotkaniu z mieszkańcami Osiedla Kurów poświęconemu zagadnieniom związanym z opracowaniem planu ogólnego dla tego obszaru.

- W minionym tygodniu Burmistrz Magdalena Łacna wraz z komisją odwiedziła ogrody zgłoszone do konkursu na „Najpiękniejszy Ogród Miasta Bochnia”.
* * *
- 12 czerwca Burmistrz Miasta Bochnia rozstrzygnęła otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Na organizację wakacyjnych wydarzeń kulturalnych na zrewitalizowanych terenach miasta przeznaczono z budżetu Gminy Miasta Bochnia łącznie 43 000 zł. Przyznane dotacje pozwolą na realizację koncertów i inicjatyw kulturalnych odbywających się w okresie od lipca do sierpnia 2026 roku, wzbogacając ofertę kulturalną miasta oraz aktywizując przestrzenie publiczne służące integracji mieszkańców i odwiedzających Bochnię. - 18 czerwca odbyły się posiedzenia komisji problemowych poprzedzające sesję Rady Miasta Bochnia, zaplanowaną na 25 czerwca br.
* * *
- Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Miasta Bochnia na 2027 rok. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje inicjatywy do 8 lipca 2026 r. za pośrednictwem platformy internetowej pod adresem www.bo.bochnia.eu lub w Urzędzie Miasta. Na realizację projektów przeznaczono łącznie 1 461 100 zł, a tegoroczna edycja odbywa się na nowych zasadach, przewidujących podział zadań na projekty małe (10–100 tys. zł) i duże (100–500 tys. zł). Urząd Miasta zapewnia mieszkańcom wsparcie w zakresie przygotowania projektów, w tym pomocy przy szacowaniu kosztów i kwestiach formalnych.
* * *
- 15 czerwca ogłoszono postępowanie na realizację zadania pn. „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Karolina”.
- 16 czerwca wybrano najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na zadanie pn. „Wyposażenie wielofunkcyjnego budynku usług społecznych na terenie osiedla Niepodległości” – część II: „Wyposażenie zaplecza jadalni i zaplecza gastronomicznego”.
- Tego samego dnia unieważniono postępowanie na zadanie pn. „Wyposażenie wielofunkcyjnego budynku usług społecznych na terenie osiedla Niepodległości” – część III: „Wyposażenie dydaktyczne i elementy wyposażenia pomieszczeń”.
- 17 czerwca otwarto oferty złożone w postępowaniu na zadanie pn. „Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej stabilizacji osuwiska przy ul. Kurów”.
- 18 czerwca ogłoszono postępowanie na zadanie pn. „Opracowanie dokumentacji projektowej budowy drogi dojazdowej do ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Chodenicach”.
* * *
- 14 czerwca w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia odbyły się występy młodych artystów. Publiczność miała okazję obejrzeć pokazy taneczne grup Happy Kids Squad i Shiny Squad prowadzonych przez Emilię Konieczną oraz przedstawienie pt. „Morska wyprawa piratów” przygotowane przez dzieci z grupy „Smerfy” z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Bochni. Wydarzenie dostarczyło uczestnikom wielu pozytywnych emocji i było okazją do prezentacji talentów najmłodszych mieszkańców miasta.
- 16 czerwca w sali klubowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni odbyło się spotkanie z prof. Marcinem Starzyńskim połączone z promocją książki pt. „O soli. Najstarsze relacje o żupach krakowskich”. Rozmowę z autorem poprowadził prof. Andrzej Marzec.
- 18 czerwca w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni miało miejsce Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Paulina Kica wygłosiła prelekcję pt. „Noc Świętojańska czy Noc Kupały? Tradycje muzyczne polskiej wsi związane z letnim przesileniem”.
* * *
- 13 czerwca judocy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wywalczyli drugie miejsce drużynowo w XXVIII Międzynarodowym Turnieju Judo w Bochni.
- 13 czerwca grupa szkoleniowa trampkarzy MOSiR Bochnia wywalczyła tytuł wicelidera Małopolskiej Ligi Trampkarzy.
- 16 czerwca miało miejsce uroczyste zakończenie sezonu rozgrywkowego trampkarzy na Stadionie Miejskim w Bochni.
* * *
- Dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji w Bochni Anna Famielec uczestniczyła w uroczystości wręczenia czeków w ramach programu „Małopolska Maluchom”, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. W ramach pozyskanego dofinansowania Gmina Miasta Bochnia otrzymała 15 520 zł na realizację działań wspierających rodziny z małymi dziećmi oraz tworzenie miejsc przyjaznych najmłodszym mieszkańcom miasta.

- Dwoje dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 4 wzięło udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Szkoła Językowa ENCJO, zdobywając III miejsce oraz wyróżnienie.
- Szkoła Podstawowa nr 2 uczestniczyła w największej akcji czytelniczej w Europie pn. „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja polegała na wspólnym czytaniu o wyznaczonej godzinie tego samego dnia. Szkołę reprezentowało ponad 200 uczniów oraz 15 nauczycieli.
- Szkoła Podstawowa nr 2 wzięła również udział w drugim etapie konkursu English Master, który wyłonił najlepszych uczestników spośród zakwalifikowanych uczniów.
- W konkursie uczestniczyło 45 uczniów, którzy zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi znajomość języka angielskiego.
- Dyrektorzy szkół podstawowych i miejskich przedszkoli uczestniczyli w szkoleniu dla kadry kierowniczej oświaty. Tematem spotkania była „Ocena funkcjonalna ucznia w oparciu o ICF – współpraca szkoły, poradni i rodziców oraz zadania dyrektora i pracowników wydziału oświaty w świetle aktualnych przepisów prawa oświatowego”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bochni, a jego celem była wymiana doświadczeń oraz omówienie aktualnych wyzwań.
[LC]
Następny artykuł



