Miasto

Podsumowanie tygodnia w bocheńskim samorządzie od 19 maja do 25 czerwca 2026 r.

print

Minął kolejny tydzień pracy bocheńskiego samorządu. Poniżej prezentujemy wybrane sprawy, które były przedmiotem szczególnego zainteresowania władz miasta, urzędu oraz miejskich jednostek.

W okresie od 19 do 25 czerwca 2026 r.:

  • 19 czerwca na terenach Szkoły Podstawowej nr 7 w Bochni z dziennikarzami spotkały się Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna oraz Dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji Anna Famielec. Rekordowe inwestycje w nowoczesny sprzęt, 2,5 mln zł pozyskanych dotacji, przygotowania do zmian w systemie wynagradzania nauczycieli oraz bardzo dobre wyniki uczniów – to najważniejsze tematy briefingu prasowego poświęconego edukacji.

  • 19 czerwca odbyło się Święto Ulicy Solnej, które rozpoczęło obchody Dni Bochni 2026. Wydarzenie zostało oficjalnie otwarte przez Zastępcę Burmistrza Miasta Bochnia Filipa Pacha oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Annę Kocot-Maciuszek. W programie znalazły się występy artystyczne dzieci i młodzieży, pokazy taneczne, prezentacje poezji o Bochni, warsztaty, konkursy, gry i zabawy edukacyjne oraz spotkania poświęcone historii i legendom Kopalni Soli Bochnia. Dodatkową atrakcję stanowił kiermasz lokalnych wystawców, rękodzielników i artystów. Wydarzenie zakończył koncert Orkiestry Górniczej Kopalni Soli Bochnia.

  • Tego samego dnia na bocheńskim Rynku odbyło się oficjalne otwarcie Dni Bochni 2026. Wydarzenie zainaugurowała Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna wraz z Zastępcami Burmistrza Filipem Pachem i Wojciechem Woźniczką oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Anną Kocot-Maciuszek, zapraszając mieszkańców do wspólnego świętowania. Głównym punktem programu był koncert zespołu T.Love z udziałem Muńka Staszczyka, który zgromadził liczną publiczność na Rynku. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna Retro Party prowadzona przez Andrzeja Famielca, podczas której uczestnicy bawili się przy muzyce do 1:00 w nocy.

  • 20 czerwca trwały Dni Bochni 2026. W programie znalazły się m. in. występy artystyczne, koncerty oraz atrakcje towarzyszące dla mieszkańców. Jednym z najważniejszych punktów programu był jubileuszowy koncert zespołu Blood Money Blues Band, zorganizowany z okazji 40-lecia działalności grupy. Kulminacyjnym wydarzeniem wieczoru był koncert Tymka, który zgromadził licznie przybyłą publiczność na bocheńskim Rynku. Zwieńczeniem dnia była plenerowa dyskoteka prowadzona przez DJ-a Don Pablo. W wydarzeniach uczestniczyła Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna wraz z Zastępcami: Filipem Pachem i Wojciechem Woźniczką.

  • 21 czerwca podczas tegorocznych Dni Bochni miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Najpiękniejszy Ogród Miasta Bochnia”. Celem przedsięwzięcia była promocja estetyki otoczenia, upowszechnianie dbałości o zieleń oraz wyróżnienie mieszkańców szczególnie zaangażowanych w tworzenie i pielęgnację przydomowych ogrodów. Nagrody i dyplomy laureatom wręczyła Burmistrz Magdalena Łacna.

  • 21 czerwca był także dniem finałowym tegorocznego święta Bochni. Główny punkt programu stanowił koncert „Solna Fuzja Dźwięków” z udziałem lokalnych artystów, chóru oraz orkiestry. Wydarzenie było muzycznym podsumowaniem tegorocznych dni miasta i zgromadziło licznie przybyłą publiczność na bocheńskim Rynku. Podczas wydarzenia odbyły się również wręczenia nagród laureatom konkursów, przeglądów i zawodów organizowanych w ramach Dni Bochni 2026. Oficjalnego zamknięcia i podsumowania dokonały Burmistrz Miasta Magdalena Łacna oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Anna Kocot-Maciuszek, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.

  • 23 czerwca Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna podpisała umowę z firmą Gastroprestige Bogusław Laskosz z Nowego Sącza na realizację zadania polegającego na dostawie i montażu wyposażenia zaplecza gastronomicznego oraz jadalni w nowym przedszkolu, które będzie funkcjonować w wielofunkcyjnym budynku usług społecznych na os. Niepodległości. Zakres umowy obejmuje m.in. dostawę urządzeń gastronomicznych, sprzętu AGD, mebli kuchennych ze stali nierdzewnej oraz ich instalację i uruchomienie. Wartość podpisanej umowy wynosi 104 295,00 zł brutto.

  • 24 czerwca odbył się piknik Rodzinny w Domu Pomocy Społecznej w Bochni, w którym udział wzięła Burmistrz Magdalena Łacna. Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym miasta.

  • Tego samego dnia zastępca Burmistrza Miasta Filip Pach wziął udział w uroczystym przekazaniu nowych radiowozów Komendzie Powiatowej Policji w Bochni. Zakup pojazdów współfinansowało Miasto Bochnia.

 

* * *

  • 22 i 24 czerwca miały miejsce posiedzenia komisji problemowych poprzedzające sesję Rady Miasta.
  • 25 czerwca odbyła się XXXI Sesja Rady Miasta. Głównymi punktami obrad były: debata nad Raportem o stanie Gminy Miasta Bochnia za 2025 rok oraz podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Bochnia wotum zaufania, rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Miasta Bochnia za 2025 rok, a także podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Burmistrz Miasta Bochnia. W wyniku głosowań Rada Miasta nie udzieliła Burmistrz wotum zaufania oraz absolutorium. W opublikowanym oświadczeniu Gospodarz Solnego Grodu poinformowała opinię publiczną, że sprawozdanie z wykonania budżetu za 2025 rok oraz informacja o stanie mienia zostały pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie, która potwierdziła prawidłowość wykonania budżetu oraz zgodność prowadzonej gospodarki finansowej z obowiązującymi przepisami.

* * *

  • Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Miasta Bochnia na 2027 rok. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje inicjatywy do 8 lipca 2026 r. za pośrednictwem platformy internetowej pod adresem www.bo.bochnia.eu lub w Urzędzie Miasta. Na realizację projektów przeznaczono łącznie 1 461 100 zł, a tegoroczna edycja odbywa się na nowych zasadach, przewidujących podział zadań na projekty małe (10–100 tys. zł) i duże (100–500 tys. zł). Urząd Miasta zapewnia mieszkańcom wsparcie w zakresie przygotowania projektów, w tym pomocy przy szacowaniu kosztów i kwestiach formalnych.

* * *

  • 20 czerwca w dużej sali kina Regis odbyły się spektakle teatralne w wykonaniu sekcji teatralnej „Bochenek”: „Śpiąca Królewna”, „Bajka o smoku, królu, księżniczkach i rycerzach oraz pomysłowym szewczyku” oraz „Serenada”.
  • 21 czerwca odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Dusza kamienia”, prowadzone przez Wandę Cupał. W ramach wydarzenia uczestnicy wzięli również udział
    w warsztatach malowania kamieni, prowadzonych przez autorkę wystawy.
  • 25 czerwca w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece odbył się koncert pt. „Poprzez słowa i muzykę – opowieść o Małym Chłopcu” w wykonaniu Dominiki Bursy oraz Arlety i Zuzanny Wołos.

* * *

  • 20 czerwca przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni wzięli udział w Koszykarskiej Gali podsumowującej sezon 2025/2026, która odbyła się w Krakowie.
  • Tego samego dnia przedstawiciele instytucji uczestniczyli w Turnieju Piłki Nożnej z okazji 80-lecia GOSiR NOVI Rzezawianka.
  • 22 czerwca na Stadionie Miejskim w Bochni odbyło się spotkanie młodzików, żaków i orlików podsumowujące sezon rozgrywkowy 2025/2026 w piłce nożnej.
  • 23 czerwca na Stadionie Miejskim w Bochni odbyło się spotkanie szczypiornistów zorganizowane w ramach zakończenia sezonu rozgrywkowego 2025/2026 w piłce ręcznej.
  • 24 czerwca na Stadionie Miejskim w Bochni odbyło się spotkanie judoków podsumowujące sezon 2025/2026.
  • Tego samego dnia w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni odbyło się spotkanie koszykarek z okazji zakończenia sezonu 2025/2026.
  • 25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie Bocheńskiej Szkolnej Ligi Szachowej, podsumowujące rozgrywki i osiągnięcia uczestników.

* * *

  • Wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 1 udali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Podczas spotkania przedszkolaki poznały specyfikę pracy funkcjonariuszy oraz kluczowe zasady bezpieczeństwa.
  • W Miejskim Przedszkolu nr 2 zakończono realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „STEAMowa KRAINA”, którego głównym celem było rozwijanie kompetencji kluczowych
    u dzieci poprzez połączenie pięciu dziedzin: nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki.
  • W Miejskim Przedszkolu nr 4 odbyła się „Olimpiada sportowa” dla przedszkolaków, mająca na celu integrację dzieci i promocję zasad fair play.
  • W tym tygodniu w przedszkolach miejskich odbyły się „Dni otwarte”, gdzie przyszłe przedszkolaki mogły bezstresowo poznać placówkę.
  • W Szkole Podstawowej nr 1 odbyła się prelekcja przeprowadzona przez przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni. Miała ona charakter profilaktyczny i dostarczyła uczniom wielu cennych informacji.
  • W Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się warsztaty ekologiczne.
  • W tym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się także Tydzień Bezpieczeństwa.
  • W Szkole Podstawowej nr 4 obchodzono Dzień Wdzięczności. To wspaniała i bardzo wzruszająca inicjatywa, która doskonale podsumowuje trud całego roku szkolnego. Z tej okazji – w spotkaniu uczestniczyła Dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji w Bochni – Pani Anna Famielec.
  • Dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 7 zdobyły trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie drużynowym pn. „Łowcy cząsteczek”, który zorganizował Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.
  • W Szkole Podstawowej nr 7 zakończył się projekt pn. „Sprawne ręce – moja super moc”.
  • Szkoła Podstawowa nr 7 zdobyła tytuł Złotej Szkoły NBP.
print
[LC]

Poprzedni artykuł

ZNAJDŹ NAS NA:

Kamery online
Zobacz bocheński Rynek

Kamery

Zmień strefę Miasto

Miasto

Zmień strefę Turystyka

Turystyka
Accessibility