Minął kolejny tydzień pracy bocheńskiego samorządu. Poniżej prezentujemy wybrane sprawy, które były przedmiotem szczególnego zainteresowania władz miasta, urzędu oraz miejskich jednostek.
W okresie od 19 do 25 czerwca 2026 r.:
- 19 czerwca na terenach Szkoły Podstawowej nr 7 w Bochni z dziennikarzami spotkały się Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna oraz Dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji Anna Famielec. Rekordowe inwestycje w nowoczesny sprzęt, 2,5 mln zł pozyskanych dotacji, przygotowania do zmian w systemie wynagradzania nauczycieli oraz bardzo dobre wyniki uczniów – to najważniejsze tematy briefingu prasowego poświęconego edukacji.

- 19 czerwca odbyło się Święto Ulicy Solnej, które rozpoczęło obchody Dni Bochni 2026. Wydarzenie zostało oficjalnie otwarte przez Zastępcę Burmistrza Miasta Bochnia Filipa Pacha oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Annę Kocot-Maciuszek. W programie znalazły się występy artystyczne dzieci i młodzieży, pokazy taneczne, prezentacje poezji o Bochni, warsztaty, konkursy, gry i zabawy edukacyjne oraz spotkania poświęcone historii i legendom Kopalni Soli Bochnia. Dodatkową atrakcję stanowił kiermasz lokalnych wystawców, rękodzielników i artystów. Wydarzenie zakończył koncert Orkiestry Górniczej Kopalni Soli Bochnia.


- Tego samego dnia na bocheńskim Rynku odbyło się oficjalne otwarcie Dni Bochni 2026. Wydarzenie zainaugurowała Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna wraz z Zastępcami Burmistrza Filipem Pachem i Wojciechem Woźniczką oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Anną Kocot-Maciuszek, zapraszając mieszkańców do wspólnego świętowania. Głównym punktem programu był koncert zespołu T.Love z udziałem Muńka Staszczyka, który zgromadził liczną publiczność na Rynku. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna Retro Party prowadzona przez Andrzeja Famielca, podczas której uczestnicy bawili się przy muzyce do 1:00 w nocy.


- 20 czerwca trwały Dni Bochni 2026. W programie znalazły się m. in. występy artystyczne, koncerty oraz atrakcje towarzyszące dla mieszkańców. Jednym z najważniejszych punktów programu był jubileuszowy koncert zespołu Blood Money Blues Band, zorganizowany z okazji 40-lecia działalności grupy. Kulminacyjnym wydarzeniem wieczoru był koncert Tymka, który zgromadził licznie przybyłą publiczność na bocheńskim Rynku. Zwieńczeniem dnia była plenerowa dyskoteka prowadzona przez DJ-a Don Pablo. W wydarzeniach uczestniczyła Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna wraz z Zastępcami: Filipem Pachem i Wojciechem Woźniczką.





- 21 czerwca podczas tegorocznych Dni Bochni miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Najpiękniejszy Ogród Miasta Bochnia”. Celem przedsięwzięcia była promocja estetyki otoczenia, upowszechnianie dbałości o zieleń oraz wyróżnienie mieszkańców szczególnie zaangażowanych w tworzenie i pielęgnację przydomowych ogrodów. Nagrody i dyplomy laureatom wręczyła Burmistrz Magdalena Łacna.

- 21 czerwca był także dniem finałowym tegorocznego święta Bochni. Główny punkt programu stanowił koncert „Solna Fuzja Dźwięków” z udziałem lokalnych artystów, chóru oraz orkiestry. Wydarzenie było muzycznym podsumowaniem tegorocznych dni miasta i zgromadziło licznie przybyłą publiczność na bocheńskim Rynku. Podczas wydarzenia odbyły się również wręczenia nagród laureatom konkursów, przeglądów i zawodów organizowanych w ramach Dni Bochni 2026. Oficjalnego zamknięcia i podsumowania dokonały Burmistrz Miasta Magdalena Łacna oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Anna Kocot-Maciuszek, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.


- 23 czerwca Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna podpisała umowę z firmą Gastroprestige Bogusław Laskosz z Nowego Sącza na realizację zadania polegającego na dostawie i montażu wyposażenia zaplecza gastronomicznego oraz jadalni w nowym przedszkolu, które będzie funkcjonować w wielofunkcyjnym budynku usług społecznych na os. Niepodległości. Zakres umowy obejmuje m.in. dostawę urządzeń gastronomicznych, sprzętu AGD, mebli kuchennych ze stali nierdzewnej oraz ich instalację i uruchomienie. Wartość podpisanej umowy wynosi 104 295,00 zł brutto.

- 24 czerwca odbył się piknik Rodzinny w Domu Pomocy Społecznej w Bochni, w którym udział wzięła Burmistrz Magdalena Łacna. Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym miasta.


- Tego samego dnia zastępca Burmistrza Miasta Filip Pach wziął udział w uroczystym przekazaniu nowych radiowozów Komendzie Powiatowej Policji w Bochni. Zakup pojazdów współfinansowało Miasto Bochnia.


* * *
- 22 i 24 czerwca miały miejsce posiedzenia komisji problemowych poprzedzające sesję Rady Miasta.
- 25 czerwca odbyła się XXXI Sesja Rady Miasta. Głównymi punktami obrad były: debata nad Raportem o stanie Gminy Miasta Bochnia za 2025 rok oraz podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Bochnia wotum zaufania, rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Miasta Bochnia za 2025 rok, a także podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Burmistrz Miasta Bochnia. W wyniku głosowań Rada Miasta nie udzieliła Burmistrz wotum zaufania oraz absolutorium. W opublikowanym oświadczeniu Gospodarz Solnego Grodu poinformowała opinię publiczną, że sprawozdanie z wykonania budżetu za 2025 rok oraz informacja o stanie mienia zostały pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie, która potwierdziła prawidłowość wykonania budżetu oraz zgodność prowadzonej gospodarki finansowej z obowiązującymi przepisami.

* * *
- Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Miasta Bochnia na 2027 rok. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje inicjatywy do 8 lipca 2026 r. za pośrednictwem platformy internetowej pod adresem www.bo.bochnia.eu lub w Urzędzie Miasta. Na realizację projektów przeznaczono łącznie 1 461 100 zł, a tegoroczna edycja odbywa się na nowych zasadach, przewidujących podział zadań na projekty małe (10–100 tys. zł) i duże (100–500 tys. zł). Urząd Miasta zapewnia mieszkańcom wsparcie w zakresie przygotowania projektów, w tym pomocy przy szacowaniu kosztów i kwestiach formalnych.
* * *
- 20 czerwca w dużej sali kina Regis odbyły się spektakle teatralne w wykonaniu sekcji teatralnej „Bochenek”: „Śpiąca Królewna”, „Bajka o smoku, królu, księżniczkach i rycerzach oraz pomysłowym szewczyku” oraz „Serenada”.
- 21 czerwca odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Dusza kamienia”, prowadzone przez Wandę Cupał. W ramach wydarzenia uczestnicy wzięli również udział
w warsztatach malowania kamieni, prowadzonych przez autorkę wystawy. - 25 czerwca w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece odbył się koncert pt. „Poprzez słowa i muzykę – opowieść o Małym Chłopcu” w wykonaniu Dominiki Bursy oraz Arlety i Zuzanny Wołos.
* * *
- 20 czerwca przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni wzięli udział w Koszykarskiej Gali podsumowującej sezon 2025/2026, która odbyła się w Krakowie.
- Tego samego dnia przedstawiciele instytucji uczestniczyli w Turnieju Piłki Nożnej z okazji 80-lecia GOSiR NOVI Rzezawianka.
- 22 czerwca na Stadionie Miejskim w Bochni odbyło się spotkanie młodzików, żaków i orlików podsumowujące sezon rozgrywkowy 2025/2026 w piłce nożnej.
- 23 czerwca na Stadionie Miejskim w Bochni odbyło się spotkanie szczypiornistów zorganizowane w ramach zakończenia sezonu rozgrywkowego 2025/2026 w piłce ręcznej.
- 24 czerwca na Stadionie Miejskim w Bochni odbyło się spotkanie judoków podsumowujące sezon 2025/2026.
- Tego samego dnia w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni odbyło się spotkanie koszykarek z okazji zakończenia sezonu 2025/2026.
- 25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie Bocheńskiej Szkolnej Ligi Szachowej, podsumowujące rozgrywki i osiągnięcia uczestników.
* * *
- Wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 1 udali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Podczas spotkania przedszkolaki poznały specyfikę pracy funkcjonariuszy oraz kluczowe zasady bezpieczeństwa.
- W Miejskim Przedszkolu nr 2 zakończono realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „STEAMowa KRAINA”, którego głównym celem było rozwijanie kompetencji kluczowych
u dzieci poprzez połączenie pięciu dziedzin: nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. - W Miejskim Przedszkolu nr 4 odbyła się „Olimpiada sportowa” dla przedszkolaków, mająca na celu integrację dzieci i promocję zasad fair play.
- W tym tygodniu w przedszkolach miejskich odbyły się „Dni otwarte”, gdzie przyszłe przedszkolaki mogły bezstresowo poznać placówkę.
- W Szkole Podstawowej nr 1 odbyła się prelekcja przeprowadzona przez przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni. Miała ona charakter profilaktyczny i dostarczyła uczniom wielu cennych informacji.
- W Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się warsztaty ekologiczne.
- W tym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się także Tydzień Bezpieczeństwa.
- W Szkole Podstawowej nr 4 obchodzono Dzień Wdzięczności. To wspaniała i bardzo wzruszająca inicjatywa, która doskonale podsumowuje trud całego roku szkolnego. Z tej okazji – w spotkaniu uczestniczyła Dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji w Bochni – Pani Anna Famielec.
- Dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 7 zdobyły trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie drużynowym pn. „Łowcy cząsteczek”, który zorganizował Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.
- W Szkole Podstawowej nr 7 zakończył się projekt pn. „Sprawne ręce – moja super moc”.
- Szkoła Podstawowa nr 7 zdobyła tytuł Złotej Szkoły NBP.
[LC]



