7 czerwca zagościło w Bochni Miasteczko Seniora. Przedsięwzięcie zorganizował Wydział Promocji i Rozwoju Miasta w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Senior Znaczy Szacunek”.
Realizatorem programu jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (KIGS) w partnerstwie z Fundacją „Ziko dla zdrowia” oraz siecią telefonii Play.
Swoich pomieszczeń użyczył na potrzeby projektu Miejski Dom Kultury w Bochni, gdzie uroczystego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Miasta Stefan Kolawiński. Podkreślił rolę Seniorów w wychowaniu kolejnych pokoleń oraz drzemiący w nich potencjał i doświadczenie, które należy w jak największym stopniu wykorzystywać z pożytkiem dla całej społeczności.
Następnie licznie zgromadzeni Seniorzy wysłuchali cyklu wykładów dotyczących bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, interakcji lekowych i negatywnych skutków samo leczenia oraz wzięli udział w praktycznych warsztatach nt. obsługi smartfona. Każdy z uczestników otrzymał opracowany pod nadzorem specjalistów sieci Play podręcznik, gdzie w przystępny, poparty ilustracjami sposób opisano podstawowe funkcje i możliwości dzisiejszych telefonów.
Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład pn. „Seniorze, nie daj się oszukać”. Ekspert z KIGS przedstawił zgromadzonym zagrożenia w dobie nowych form zawierania umów (umowy „na odległość”, zawierane telefonicznie, przez Internet czy w domu klienta), metody obrony przed próbami wyłudzeń i nieuczciwych transakcji oraz prawa klientów w takich sytuacjach.
W przerwie pomiędzy cyklami wykładów wystąpił Kolpingowski Klub Seniora z humorystycznym programem pt. „Seniorzy o seniorach na wesoło”, natomiast całość odbywających się w MDK zajęć zakończył koncert Chóru „Złota Jesień”.
W ramach Miasteczka Seniora na bocheńskim Rynku wszyscy chętni mogli skorzystać z bezpłatnych badań i porad, takich jak spirometria, analiza wieku serca, pomiar ciśnienia, porady kosmetyczne i farmaceutyczne.
Na stoisku przygotowanym przez Wydział Promocji i Rozwoju Miasta oraz Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Bochni można było otrzymać przygotowaną specjalnie dla bocheńskich Seniorów lokalną edycję Ogólnopolskiej Karty Seniora oraz Bocheńską Kopertę Życia – wydano je blisko 50-ciu Seniorom. Promowane były także realizowane obecnie „kolpingowskie” projekty skierowane do osób starszych.