Miejscowość ta znajduje się w odległości około 20 km od Bochni.
Jej największą atrakcją jest bezsprzecznie zalew na rzece Stradomka (3,5 ha lustra wody) z wydzielonym kąpieliskiem strzeżonym wraz z brodzikiem dla najmłodszych. Przy kąpielisku funkcjonuje też zjeżdżalnia wodna. Po całym zalewie można pływać kajakami rowerami wodnymi i łódkami, które można wynająć w wypożyczalni wchodzącej w skład ośrodka.
W nieskażonych przez przemysł i rolnictwo wodach Stradomki i zalewu żyje szereg gatunków ryb, m.in. karpie, szczupaki i amury. Jak twierdzą amatorzy wędkowania można tam złowić okazy naprawdę imponujących rozmiarów.
W ramach ośrodka działają boiska do koszykówki, siatkówki, siatkówki plażowej oraz pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej otoczone bieżnią lekkoatletyczną.
Dla odwiedzających Łapanów na dłużej niż jeden dzień przygotowano pole namiotowe i domki kampingowe z pełnym zapleczem sanitarnym. W całej gminie funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych oferujących specjały kuchni polskiej i regionalnej. Duża część z nich posiada specjalne certyfikaty gospodarstw ekologicznych. Przy „Domu na Stoku” państwa Klubów istnieje Ekomuzeum, w którym gospodarze zgromadzili pokaźną kolekcję starych sprzętów używanych na dawnej wsi małopolskiej.
Ciekawą trasą turystyczną prowadzącą przez tereny o wspaniałych walorach przyrodniczych jest Szlak Papieski z Łapanowa przez Kobylec, Kleczaną i Marszowice do Niegowici. Trakt ten został wytyczony na pamiątkę pieszych wędrówek, jakie często podejmował młody wikariusz z parafii w Niegowici Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Pawła II. Od 2000 roku nieprzerwanie, w dniu Jego urodzin – 18 maja, na trasie tej organizowany jest Rajd Papieski.
Najcenniejszym bodaj zabytkiem gminy Łapanów jest drewniany kościółek pw. św. Bartłomieja. Wzniesiony w stylu gotyckim w roku 1529 kościół o konstrukcji zrębowej, został przebudowany w roku 1614 z inicjatywy ówczesnego właściciela Łapanowa – Marcina Lutosławskiego. W XVIII w. zmieniono gotyckie wyposażenie świątyni na barokowe i rokokowe. Ołtarz główny wykonał ten sam artysta, który był autorem ołtarza w kościele Bożogrobców w Chełmie, czyli Piotr Kornecki z Gdowa. Do najstarszych obiektów zachowanych w kościele należą gotycka chrzcielnica i włoskie tkaniny pochodzące z końca XV w. oraz późnogotycki posąg Chrystusa Zmartwychwstałego z XVI w. W świątyni znajduje się również epitafium klęczącego rycerza, wykonane dla upamiętnienia jednego z właścicieli Łapanowa Marcina Łapki – towarzysza husarskiego zmarłego w roku 1652. W XVIII w. przy kościele wzniesiono drewnianą dzwonnicę krytą gontowym dachem namiotowym. Po koniec XIX w. kościół ponownie przebudowano nadając mu obecny kształt.
Zbliżonej klasy co kościół św. Bartłomieja jest drewniana świątynia pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie. Wybudowana pod koniec XVI w., mimo przebudowy w latach 1923- 1933, nie zatraciła charakteru budownictwa średniowiecznego. Najstarszym zabytkiem w jej wnętrzu jest pochodzący z 1583 roku obraz przedstawiający scenę Ukrzyżowania.
Kolejne miejsca warte odwiedzenia to cztery cmentarze z I wojny światowej w Łapanowie, Kępanowie, Tarnawie i Sobolowie (w przysiółku Zonia).
W Wieruszycach znajduje się zamek, którego budowę rozpoczęto w XV w., kiedy wieś znalazła się w rękach rodu Szreniawitów Wieruskich. Warownia, dwa razy rozbudowywana (w roku 1531 i w pierwszym ćwierćwieczu XVII w.), kilkukrotnie zmieniała właścicieli. W roku 1945 w wyniku reformy rolnej została upaństwowiona i od tego czasu systematycznie popadała w ruinę. Pierwszych prac restauracyjnych zamek doczekał się w roku 1970, ale gruntowny remont rozpoczęto dopiero w roku 1981, kiedy to na powrót wrócił w prywatne ręce.
Oprócz wyżej wymienionych większych obiektów na terenie gminy znajduje się mnóstwo gęsto rozsianych kapliczek i krzyżów przydrożnych. Do najcenniejszych należy kapliczka św. Jana Nepomucena w Grabiu licząca sobie około 200 lat. Nad Kobylcem natomiast góruje wielki krzyż milenijny o konstrukcji stalowej (18 m wysokości) wzniesiony w 2000 roku.
Nie sposób nie wspomnieć również o łapanowskim rynku, pośrodku którego rośnie potężny i rozłożysty Dąb Wolności. Na rynku znajduje się również pomnik upamiętniający strajki chłopskie w 1932 roku.