Lipnica Murowana to jedna z najpiękniejszych miejscowości w powiecie bocheńskim. Otulona ciszą, utopiona w zieleni, oderwana od zgiełku pędzącego świata. Wspaniałe miejsce na weekendowy odpoczynek.
Przed wiekami Lipnicę otaczały mury obronne fundacji króla Kazimierza Wielkiego strzegące bezpieczeństwa mieszkańców. Pozostały tylko niewielkie fragmenty. Choć obecnie nie posiada praw miejskich (miała je w latach 1326-1934) to zachował się jej charakter średniowiecznej miejskiej zabudowy. Niegdyś, do czasów zaborów, Lipnica była dosyć znaczącym miastem posiadającym nawet własne starostwo. Cząstka dawnej Lipnicy wciąż jest żywa w eksponatach znajdujących się w Izbie Regionalnej.
Centrum Lipnicy stanowi przestrzenny i urzekający rynek. Stare lipy i domy z podcieniami wprowadzają niepowtarzalny urok. Na środku placu na wysokiej kolumnie stoi figura św. Szymona z Lipnicy – kanonizowanego na Placu św. Piotra przez papieża Benedykta XVI 3 czerwca 2007 roku. Figurę wzniesiono w 1913 roku, kiedy Szymon jeszcze był błogosławionym (beatyfikacji dokonał Innocenty XI w roku 1685). Na cokole znajdują się cztery płaskorzeźby: Szymon udzielający pomocy, godło Polski, godło Litwy, herb Lipnicy.
Co roku w każdą Niedzielę Palmową wokół kolumny świętego ustawiane są najwyższe w Polsce palmy, które biorą udział w konkursie (przeprowadzanym oficjalnie od 1958 roku) im. Józefa Piotrowskiego – pomysłodawcy i propagatora tej rywalizacji. Rekordy wysokości są bite niemal rokrocznie. Aktualny, z 17 kwietnia 2011 roku, wynosi aż 36 m i 4 cm i należy do Zbigniewa Urbańskiego.
Lipnica Murowana to miasteczko świętych i błogosławionych oraz świątyń, które usytuowane są stosunkowo blisko siebie. Cisza i spokój, niespieszny rytm życia mieszkańców, wyraźnie wyczuwalna szczególna atmosfera sprzyjają religijnej kontemplacji, co sprawia, że miejscowość ta jest chętnie odwiedzana przez rzesze pielgrzymów z całego świata, którzy przybywają tu prosić o rozmaite łaski za wstawiennictwem wywodzących się z tej ziemi świętych. Trzeba wszak pamiętać, że oprócz św. Szymona Lipnicę zamieszkiwały również św. Urszula (właściwie Julia) i bł. Maria Teresa Ledóchowskie. Jako pierwsza na ołtarze wyniesiona została Maria Teresa, beatyfikacji której dokonał Paweł VI w roku 1975. Urszula została beatyfikowana w Poznaniu w roku 1983 przez papieża – Polaka. Dwadzieścia lat później, w roku 2003 w Rzymie, Jan Paweł II ogłosił bł. Urszulę świętą.
W miejscu domu świętego Szymona znajduje się barokowy kościół pod jego wezwaniem zbudowany w latach 1636 – 1648. Przed wejściem znajduje się studnia, z której woda według tradycji i wiary lipniczan posiada cudowne właściwości lecznicze.
Tuż obok kościoła widnieje rzeźba założyciela miasta, Władysława Łokietka. Pomnik odlany w brązie przez prof. Czesława Dźwigaja odsłonięto w 1998 roku.
Stąd już bardzo blisko do parafialnego kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła wzniesionego dzięki fundacji króla Kazimierza Wielkiego w stylu gotyckim. Wewnątrz świątyni wyróżnia się ołtarz główny z obrazem przedstawiającym św. Andrzeja. W południowej kaplicy znajduje się, otoczona wielką czcią gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, tzw. Piękna Madonna Lipnicka. Zachwycający jest także rokokowy ołtarz boczny w południowej kaplicy ze sceną ukrzyżowania. Obok kościoła stoją trzy figury lipnickich świętych: siostry Ledóchowskie i św. Szymon.
Unikatowym zabytkiem w skali całego kraju, a nawet Europy jest modrzewiowy kościół św. Leonarda wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO – perła na Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół został zbudowany w 1141 r. na miejscu gontyny pogańskiej. Obecny kościół wybudowany został na przełomie XV i XVI w.
Wewnątrz znajdują się trzy cenne tryptyki: św. Leonarda, św. Mikołaja i Adoracja Dzieciątka Jezus oraz pochodzący jeszcze z czasów przedchrześcijańskich słup Światowida zlokalizowany za ołtarzem głównym.
Zwiedzając Lipnicę warto udać się w stronę tzw. Nowego Miasta w kierunku Lipnicy Dolnej, gdzie nieopodal drogi stoi dwukondygnacyjny Dwór Ledóchowskich. To tu wychowały się wyniesione na ołtarze siostry Urszula i Maria Teresa Ledóchowskie. Dwór ten został wybudowany przez Kazimierza Janotę Bzowskiego na początku XIX w. Warto udać się kilka kroków za Dwór. Malownicze łąki, szumiący potok, urocza studzienka i ostańce skalne sprawiają wrażenie bajecznego zakątka. Urok temu miejscu dodaje Grota Matki Boskiej z Dzieciątkiem przed którą modliły się lipnickie święte.
Tuż obok Dworu stoi kamienna figura św. Floriana. Wzniesiona została na środku rynku wytyczonego w 1837 roku, na postumencie którego znajduje się postać króla Kazimierza Wielkiego z insygniami królewskimi w rękach i w płaszczu koronacyjnym. Figura ta z napisem: „na pamiątkę założenia rynku tego roku 1837” upamiętnia kolejny pożar miasta i próbę jego przeniesienia na nowe miejsce.
W pobliżu znajduje się symboliczna mogiła ofiar hitleryzmu z Lipnicy z dwoma mieczami grunwaldzkimi i nazwiskami poległych.
Warto zwiedzić także XVI – wieczny kościół w Rajbrocie pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny zachwycający barokowym stylem, cennymi malowidłami, a przede wszystkim obrazem przedstawiającym Matkę Boską Rajbrocką z dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem. Tuż obok kościoła znajduje się zabytkowy drewniany spichlerz konstrukcji zrębowej.
W Rajbrocie znajdują się też dwa cmentarze z czasów I wojny światowej, na Kucku i Rakowcu. Pochowani są tam żołnierze rosyjscy i austriaccy.
W Lipnicy Górnej warte odwiedzin jest Ekomuzeum pana Józefa Wnęka, w którym eksponowane są urządzenia i narzędzia rolnicze wykorzystywane kilkadziesiąt lat temu. Znajdują się tam również wyroby wikliniarskie, drewniany wóz, a nawet ptasie gniazda i kolekcja owadów dla człowieka pożytecznych. Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu.
Koniecznie trzeba też udać się na spacer do tzw. Kamieni Brodzińskiego – malowniczych skał z piaskowca na wzgórzu Paprotna, nazwanych tak na cześć urodzonego w pobliskiej Królówce poety romantycznego Kazimierza Brodzińskiego.
Ziemia Lipnicka jest ziemią zabytków, starych pamiątek i bogatej tradycji. Tu na każdym kroku spotykamy znaki przeszłości świadczące o jej chlubnej i pięknej historii.
fot. lipnicamurowana.pl