Nowy Wiśnicz, jak na niewielkie miasteczko, może poszczycić się wieloma pomnikami upamiętniającymi zasłużone dlań postacie, świętych czy ważne dla historii miasta, regionu i kraju wydarzenia. Autorem większości z nich jest artysta wywodzący się z ziemi wiśnickiej – prof. Czesław Dźwigaj.
Pomnik Jana Pawła II
Postać Jana Pawła II, w rozwianych szatach pontyfikalnych, z uniesioną do błogosławieństwa dłonią ustawiona została na wysokim postumencie przed wejściem do kościoła parafialnego. 2 m wysokości figura z brązu zamontowana została na cokole, z piaskowca, na którym umieszczono słowa wypowiedziane przez Papieża Polaka: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi – Tej ziemi” oraz herb papieski.
Pomnik ufundowany przez parafian w 75. rocznicę urodzin Ojca Świętego odsłonięty został 15 października 1995 roku. Monument wykonany przez artystę rzeźbiarza Czesława Dźwigaja jest mniejszą repliką wspaniałego pomnika z Jasnych Błoni w Szczecinie odsłoniętego ledwie cztery miesiące wcześniej.
Pomnik Jana Matejki
Pierwszy w Polsce pomnik Jana Matejki odsłonięty został w 16 października 1993 roku.
Na postumencie obok ratusza stanęła ponad 2 m wysokości postać artysty, patrzącego w kierunku zamku i kreślącego w trzymanym w ręku szkicowniku. Na cokole pomnika umieszczone zostały słowa wypowiedziane kiedyś przez Mistrza Jana:
„Mnie się zdaje, żem tu był zawsze…”
Fundatorem i wykonawcą monumentu jest profesor Akademii Sztuk Pięknych, wiśniczanin Czesław Dźwigaj.
Figura Matki Boskiej Apokaliptycznej
Dzieło Czesława Dźwigaja – figura Matki Bożej Apokaliptycznej znajduje się na lekkim wzniesieniu po lewej stronie placu przy kościele w Nowym Wiśniczu. Stojąca na półksiężycu postać Matki Bożej z rozłożonymi rękami, w aureoli z 12 gwiazd umieszczona została na postumencie z piaskowca z napisem:
„Matko Kościoła ocal Miłość, Pokój, Życie”
Stanisław Lubomirski
Pomnik założyciela i fundatora Nowego Wiśnicza Stanisława Lubomirskiego znajduje się w centrum miasta, na rynku, w alei prowadzącej do ratusza. Na niskim cokole stoi odlana z brązu wysoka postać hetmana w ówczesnym stroju, trzymająca dokument przywileju królewskiego nadającego Wiśniczowi prawa miejskie oraz buławę.
Odsłonięty został w czerwca 1995 r. – w rocznicę ponownego nadania praw miejskich Wiśniczowi. Pomnik był darem wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Wiśnickiej, którzy przekazali go społeczeństwu Nowego Wiśnicza.
Juliusz Kossak
Pomnik najwybitniejszego z Kossaków jest upamiętnieniem związków artysty z Wiśniczem. Juliusz Kossak urodził się w Wiśniczu 5 grudnia 1824 roku. Jego ojciec Michał był sędzią wiśnickiego sądu.
Odsłonięcie pomnika, 15 sierpnia 2002 roku, połączone było z inauguracją działalności Muzeum Ziemi Wiśnickiej, obok którego monument został usytuowany. Na granitowym postumencie umieszczona została siedząca postać malarza. Realistycznie przedstawiony Kossak patrzy w kierunku zamku, w wyciągniętej przed sobą prawej dłoni trzyma pędzel a w lewej paletę.
Autorem i fundatorem pomnika jest Czesław Dźwigaj.
Stanisław Fischer
Pomnik inicjatora powstania szkoły, jej współzałożyciela oraz pedagoga – Stanisława Fischera znajduje się przed głównym wejściem do budynku Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Odsłonięty w 1997 roku jest trwałą pamiątką obchodów 50-lecia istnienia szkoły.
Figura Chrystusa Króla
Najwyższy z wiśnickich monumentów – figura Chrystusa Króla – usytuowany został na placu obok kościoła i szkoły podstawowej, w tym samym miejscu, w którym stał pomnik Chrystusa zniszczony przez Niemców w okresie II wojny światowej. Zwieńczona potrójną, złoconą, koroną, ważąca 3,5 tony figura Chrystusa stojącego na symbolicznym ziemskim globie z napisem: ”Jezu Chryste Królu wszechświata błogosław naszą Ojczyzną” ma 3,8 m wysokości. Ustawiona została na smukłym 4 metrowym, marmurowym cokole.
Ufundowany na Rok Jubileuszowy 2000 monument poświęcony został się w sobotę przed świętem Chrystusa Króla. Pomnik jest dziełem prof. Czesława Dźwigaja.
Tęcza Wolności
Każda miejscowość powinna mieć jakieś symboliczne miejsce, gdzie można czcić wszystkich znanych i nieznanych, którzy walczyli o wolność i niepodległość. W Wiśniczu takim miejscem jest pomnik pamięci przy drodze do zamku. Upamiętnia on fakt wywiezienia z wiśnickiego więzienia transportu więźniów do Oświęcimia oraz akcję uwolnienia więźniów przez żołnierzy Armii Krajowej.
Odnowiony i wzbogacony o kilka tablic pomnik jest darem i działem wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja. Odsłonięty został 23 listopada 1996 roku, podczas uroczystości patriotyczno-religijnej z okazji Święta Niepodległości i 15 rocznicy internowania członków NSZZ „Solidarność”.
Monument swoim kształtem nawiązuje do tęczy, na łuku z brązu o rozpiętości 7,2 m umieszczony został napis: „Tym, którym Bóg, Honor i Ojczyzna ważniejsze były niż życie”. Tęcze przebija ponad 7 m długości miecz, na głowni, którego umieszczone zostały godła Polski i herb miasta Nowy Wiśnicz. Za tęczą umieszczone zostało sześć tablic, poświęconych m.in. uczestnikom powstań 1830 i 1863 roku, żołnierzom I wojny światowej, legionistom, ludności polskiej i żydowskiej – więźniom obozów koncentracyjnych.
Święty Florian
Ustawiony na postumencie, kamienny posąg św. Floriana, patrona strażaków znajduje się w pobliżu zabytkowej studni na wiśnickim rynku.
Z inicjatywy i staraniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Wiśniczu figura została odnowiona i zakonserwowana. Otoczona jest ozdobnym łańcuchem z brązu, zawieszonym na kamiennych słupkach. Po obu stronach figury umieszczone zostały dwie płaskorzeźby z brązu przedstawiające drewniane domy Wiśnicza sprzed tragicznego pożaru w 1863 roku. Płaskorzeźby te wzorowane są na szkicach Jana Matejki a wykonał je wraz ze słupkami i ofiarował prof. Czesław Dźwigaj.
Rzeźba św. Floriana pochodzi z roku 1879. Na rynku postawiona została po pożarze w momencie powstania pierwszego oddziału wiśnickiej straży ogniowej. Figura stała bezpośrednio przy czynnej studni miejskiej, zwrócona frontem w stronę ratusza. Zawsze opiekowali się nią strażacy.