PLATEA ROSARUM (łac. rosa – róża) – wzm. 1493 r., jedna z najstarszych ulic Bochni. Biegła od Rynku do Bramy Krakowskiej (Porta Cracoviensis).
Ulica Różana (platea Rosarum, platea Rosea – nazwa wymieniona w 1493 r. platea Rozana penes montem circa cimiterium et penes braxatorium), (1491 r. s. 132, ASB 10 platea Rozea, tak samo pisana w 1492 roku, s. 196) wybiegała z połowy zachodniej pierzei rynkowej.
Dzisiaj ten pierwszy jej odcinek nazywa się Wolnicą. Nazwa Wolnica oznacza prawo wolnego handlu w określone dni tygodnia (przywileje na sochaczki), nadawane Bochni przez królów: Władysława Łokietka w 1321 r. (wolny handel mąką dwa razy w tygodniu, Władysława Jagiełłę w 1405 r. (wolny handel mięsem w soboty), potwierdzone przez Jana Olbrachta (1494) i Zygmunta I Starego (1525). Nazwa Wolnica dana została ulicy na pocz. XX wieku. Przy ulicy Różanej mieścił się szpital dla ubogich pod wezwaniem św. Macieja Apostoła. Jeszcze w XIX w. mówiło się o nim „dziadowski szpital” (obecnie w tym miejscu stoi budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej) Ulica Różana dochodziła do Bramy Krakowskiej. Niektórzy wiążą pochodzenie nazwy ulicy z postacią niejakiego Róży, rajcy miejskiego, który przy tej ulicy mieszkał. Przypuszczenie to wydaje się jednak błędne, gdyż nazw ulic od nazwisk – nawet zasłużonych ludzi – jeszcze wtedy nie nadawano. Ciekawą wskazówkę dalej nam „Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu” cz. I (IH-PAN) Powołuje się na słownik S. Lukasa wg którego „rosea” oznacza garbarnię i na słownik Charlesa Du Cange’a, w którym „roseum” oznacza barwnik garbarski. W roku 1506 napisano: ” domum suam iacentem penes montem Kyerath ex una et plateam Rosarum in superiorem circulum parte…” (s.497, ASB 10)