Poznawanie nowego miasta zawsze najlepiej rozpocząć od Rynku.
Ten bocheński jest dość spory, z płytą pochyloną nieco ku wschodowi. Otacza go zabudowa, która w większości powstała w drugiej połowie XIX wieku, jednak najstarsze budynki pochodzą z XVII i XVIII stulecia.
Prócz charakterystycznego budynku Muzeum im. Stanisława Fischera, uwagę przykuwają trzy kamienice stojące przy południowej pierzei Rynku.
Budynki te pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku, posiadają fasady frontowe zwieńczone ozdobnymi szczytami.
Pośrodku rynkowego placu stoi pomnik zasłużonego dla miasta króla Kazimierza Wielkiego. Postawiono go tu w roku 1871. Warto zaznaczyć, że na Rynku nie ma już śladu po funkcjonujących tam niegdyś trzech szybach górniczych. W ich miejscach stoją dziś jedynie czarne wózki górnicze – elementy Bocheńskiego Szlaku Solnego „Na świecie” im. Świętej Kingi (NaCl).
W sąsiedztwie pomnika Króla Kazimierza Wielkiego, na zakończenie prac rewitalizacyjnych w centrum miasta, prowadzonych w latach 2018-2021, pod płytą Rynku umieszczona została kapsuła czasu z zawartością, która ma na celu przekazanie mieszkańcom Bochni z przyszłości, wiadomości o życiu w okresie, w którym została ona przygotowana.
Na płycie Rynku zaznaczono kształt nieistniejącego już ratusza z XIV w.
Atrakcyjność Rynku dodatkowo zwiększają podświetlane eksponaty solne, mosiężne figurki gwarków oraz makieta miasta z XIX wieku.
Największą atrakcją na płycie Rynku jest jednak nowoczesna fontanna multimedialna, która przy akompaniamencie znanych utworów muzycznych tworzy malownicze widowisko audiowizualne.
Pokazy na fontannie multimedialnej odbywają się:
- w sezonie przejściowym (maj, wrzesień, październik)
– dzienny o godzinie 19:00 (dynamiczna linia melodyczna),
– nocne w godzinach 20:30 (dynamiczna linia melodyczna) oraz 21:30 (łagodna linia melodyczna),- w sezonie letnim (czerwiec, lipiec, sierpień)
– dzienny o godzinie 19:00 (dynamiczna linia melodyczna),
– nocne w godzinach 21:00 (dynamiczna linia melodyczna) oraz 21:45 (łagodna linia melodyczna).