W minioną sobotę, 16 listopada 2024 r., w Miejskim Domu Kultury w Bochni rozegrano III Memoriał Szachowy im. Edwarda Dorocińskiego i Zbigniewa Drzazgi.
Sędzią głównym Memoriału był Paweł Kasperek – sędzia klasy międzynarodowej, a sędzią pomocniczym Wiesław Kasperek – sędzia klasy państwowej.
Do rozgrywek zaproszeni zostali mężczyźni w wieku 60 lat i więcej oraz kobiety bez ograniczenia wiekowego. Do Bochni przyjechali mistrzowie krajowi i FIDE oraz 10 zawodników z centralnymi kategoriami szachowymi.
Memoriał przeprowadzono na dystansie 11 rund, systemem szwajcarskim. Tempo gry ustalono na trzy rundy 2 x 10 minut i osiem rund 2 x 15 minut.
Rozpoczynając Memoriał Anna Kocot-Maciuszek przedstawiła zebranym sylwetki patronów memoriału i po krótkich informacjach organizacyjnych przystąpiono do rozgrywek.
Końcowe wyniki:
Kobiety:
- miejsce Izabela Tokarz, Rzeszów
- miejsce Gabriela Tokarz, Rzeszów
- miejsce Sara Giefert, Kraków
Mężczyźni:
- miejsce Jerzy Markiewicz, Tarnów
- miejsce Sergej Shilov, Ukraina
- miejsce Andrey Matviychuk, Ukraina
Najlepszym zawodnikiem Memoriału z Bochni został Mieczysław Hamuda, najstarszym także bochnianin Antoni Cepak (rocznik 1934) a najmłodszą uczestniczką była Julia Michniak z Krakowa (rocznik 2008).
Nagrody zawodniczkom i zawodnikom wręczyła Magdalena Łacna – Burmistrz Bochni. Gospodyni miasta zaprosiła uczestników do częstszego odwiedzania Bochni, zwróciła też uwagę, że szachy to sport łączący pokolenia, gdyż przy szachownicy zasiadają wspólnie osoby bardzo młode, w sile wieku i seniorzy.
Organizatorami i fundatorami nagród byli: MPWiK w Bochni, MDK w Bochni, Dom Ubezpieczeń Kropidłowscy, Usługi Pośrednictwa Ubezpieczeniowego Jacek Tyrka w Bochni, Społem PSS w Bochni, Urząd Miasta Bochnia.
Zbigniew Drzazga (1934 – 2023) był wieloletnim kierownikiem bocheńskiej sekcji szachowej i przez lata filarem bocheńskiej drużyny szachowej. Był zawodnikiem posiadającym I kategorię szachową, sędzią szachowym II klasy. Turnieje i rozgrywki szachowe sędziował i organizował przez ponad 40 lat. Był członkiem Małopolskiego Związku Szachowego zasiadał w Zarządzie Okręgowego Związku Szachowego w Tarnowie. Za zasługi dla sportu szachowego został odznaczony Złotą Odznaką Polskiego Związku Szachowego Zawodowo związany był z Przedsiębiorstwem Upowszechniania Prasy i Książki „Ruch”, przez wiele lat kierował bocheńską placówką obejmującą swoim zasięgiem Bochnię i Brzesko wraz z okolicznymi miejscowościami.
Edward Dorociński (1936 – 2020) był działaczem Małopolskiego Związku Szachowego w Krakowie. Przez wiele lat organizował i współorganizował turnieje szachowe m. in. Małopolską Ligę Seniorów. W Miejskim Domu Kultury był członkiem a następnie kierownikiem sekcji szachowej, prowadził zajęcia zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. Za swą działalność dla popularyzacji sportu szachowego został odznaczony Srebrną Odznaką Polskiego Związku Szachowego. Był górnikiem, 33 lata przepracował w KWK „Barbara” w Chorzowie.
Aby upamiętnić zasługi obydwu panów dla bocheńskich szachów od trzech lat organizowany jest memoriał szachowy, którego pomysłodawcą i współorganizatorem jest Jacek Tyrka wieloletni zawodnik bocheńskiego klubu szachowego.