1 września 1939 r., we wczesnych godzinach rannych, wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczpospolitej, rozpoczynając największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Symbolicznym początkiem II wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez pancernik „Schleswig-Holstein”.
85 lat później przedstawiciele różnych środowisk zgromadziły się na bocheńskich obchodach upamiętniających tamte wydarzenia, aby złożyć hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie w obronie naszego kraju.
Uroczystości przy kwaterze zbiorowej żołnierzy WP z 1939 r. na cmentarzu św. Rozalii poprzedziła Msza święta w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców z września 1939 r. w kościele św. Pawła Apostoła.
„Dla nas, współczesnych, tamte wydarzenia powinny być nie tylko bolesnym wspomnieniem, ale przede wszystkim przestrogą. Wojna jest najstraszniejszym złem, jakie może spotkać człowieka i naród. Dlatego tak ważne jest, byśmy pamiętali o tej tragicznej lekcji historii i czynili wszystko, by nigdy więcej nie doszło do podobnej tragedii” – powiedziała w swoim przemówieniu obecna podczas uroczystości burmistrz Magdalena Łacna.
[LC]
Następny artykuł