Ekodoradcy Urzędu Miasta informują o możliwości uczestnictwa w projekcie parasolowym realizowanym przez Gminę Miasta Bochnia w ramach programu Inwestycja B2.2.2 Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne Część B (wsparcie inwestycyjne społeczności energetycznych) Działanie B.1: Demonstracyjne projekty inwestycyjne realizowane przez społeczności energetyczne (nr naboru KPOD.03.12-IP.05-002/23).
W ramach powyższego naboru możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poziomie 90% kwoty netto inwestycji, co oznacza, że VAT jest kosztem niekwalifikowalnym.
Projekt skierowany jest do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej.
Dofinansowanie można uzyskać na:
a) zakup i montaż instalacji magazynu energii do gromadzenia nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej z istniejącej instalacji fotowoltaicznej,
b) zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii do produkcji oraz gromadzenia nadwyżki energii elektrycznej,
c) zakup i montaż instalacji pompy ciepła CO i CWU do produkcji energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej,
d) zakup i montaż instalacji pompy ciepła CWU do produkcji energii cieplnej na potrzeby ciepłej wody użytkowej.
Procedura zapisu mieszkańców
1. Informacje ogólne
1.1. Nabór deklaracji i umów użyczenia nieruchomości prowadzony jest przez Gminę Miasta Bochnia i w celu przygotowania wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie w ramach programu Inwestycja B2.2.2 Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne Część B (wsparcie inwestycyjne społeczności energetycznych) Działanie B.1: Demonstracyjne projekty inwestycyjne realizowane przez społeczności energetyczne (nr naboru KPOD.03.12-IP.05-002/23).
1.2. Deklaracje oraz umowy użyczenia zbierane będą od osób chętnych – właścicieli lub użytkowników budynków mieszkalnych, na terenie Gminy Miasta Bochnia do udziału
w projekcie w zakresie budowy instalacji magazynu energii/instalacji fotowoltaicznej wraz
z magazynem energii/instalacji pomp ciepła do CO i CWU/instalacji pomp ciepła do CWU.
1.3. Zamontowane instalacje nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym agroturystyki – przeznaczone są wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego.
1.4. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą przystąpić do udziału w projekcie pod warunkiem, że na miejscu ich zamieszkania jest ona wyłącznie zarejestrowana (bez wykorzystywania składników nieruchomości) i energia elektryczna bądź energia cieplna wyprodukowana z zamontowanej w ramach projektu nie będzie wykorzystywana do prowadzenia, działalności gospodarczej oraz agroturystyki. W przypadku zarejestrowania
i prowadzenia działalności gospodarczej pod tym samym adresem Wnioskodawcy zobligowani są do posiadania oddzielnego licznika energii na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.
1.5. Projekt będzie realizowany przez Gminę Miasta Bochnia jedynie w przypadku otrzymania dofinansowania w ramach działania Inwestycja B2.2.2 Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne Część B (wsparcie inwestycyjne społeczności energetycznych) Działanie B.1: Demonstracyjne projekty inwestycyjne realizowane przez społeczności energetyczne (nr naboru KPOD.03.12-IP.05-002/23).
1.6. Gmina Miasta Bochnia dopuszcza możliwość wprowadzenia zmian w niniejszej procedurze, wynikających z postanowień Regulaminu Konkursu, wytycznych, dokumentów programowych oraz innych aktów prawnych dotyczących przedmiotowego zakresu.
2. Przedmiot planowanego projektu
2.1. W projekcie planuje się :
a) zakup i montaż instalacji magazynu energii do gromadzenia nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej z istniejącej instalacji fotowoltaicznej,
b) zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii do produkcji oraz gromadzenia nadwyżki energii elektrycznej,
c) zakup i montaż instalacji pompy ciepła CO i CWU do produkcji energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej,
d) zakup i montaż instalacji pompy ciepła CWU do produkcji energii cieplnej na potrzeby ciepłej wody użytkowej.
2.2. Szacunkowy koszt instalacji oraz wartość udziału Wnioskodawcy będzie określony w umowie organizacyjno-finansowej podpisywanej przed rozpoczęciem realizacji projektu.
3. Procedura zapisu
3.1. Uzupełnić deklarację uczestnictwa dostępną na stronie www Urzędu Gminy Miasta Bochnia
3.2. Dostarczyć uzupełnioną deklarację uczestnictwa do Urzędu Gminy Miasta Bochnia (pokój 1A).
3.3. Podpisać umowę użyczenia nieruchomości na cele projektu dostępną w Urzędzie Gminy Miasta Bochnia (pokój 1A).
3.4. Nieruchomości zakwalifikowane do projektu z listy podstawowej na dalszym etapie realizacji, będą musiały przejść weryfikację techniczną możliwości posadowienia wybranej instalacji co może wiązać się z dodatkowym kosztem po stronie mieszkańca.
4. Termin i miejsce składania deklaracji.
4.1. Składanie deklaracji oraz podpisywanie umów użyczenia nieruchomości prowadzone będzie
w terminie od 22.02.2024r. do 29.02.2024r. w Urzędzie Gminy Miasta Bochnia– miejsce składania Pokój nr 1A lub dziennik podawczy Urzędu.
5. Postanowienia końcowe
5.1. Dopuszcza się złożenie tylko jednej deklaracji na jeden lokal mieszkalny wydzielony w Księdze Wieczystej – podsiadający odrębny licznik, w którym Wnioskodawca wskazuje montaż wybranej instalacji.
5.2. Wnioskodawca musi być właścicielem/współwłaścicielem/użytkownikiem wieczystym budynku jednorodzinnego, w którym będzie montowana instalacja i posiadać aktualny wpis do Księgi Wieczystej.
5.3. W przypadku współwłasności nieruchomości wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na warunki zawarte w umowie organizacyjno-finansowej.
5.4. Do projektu mogą przystąpić tylko osoby, które nie posiadają jakichkolwiek zobowiązań finansowych wobec Gminy Miasta Bochnia z tytułu należności podatkowych, opłat za wodę, wywóz śmieci itp., na dzień złożenia wniosku.
5.5. Gmina Miasta Bochnia zastrzega sobie możliwość uwzględnienia priorytetowego wsparcia osób objętych ubóstwem energetycznym.