W miniony weekend Bochnia stała się jednym z kluczowych przystanków X Rajdu Konnego trasą ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego. To wyjątkowe wydarzenie patriotyczno-sportowe upamiętnia jedną z najbardziej heroicznych akcji II wojny światowej – ucieczkę rotmistrza Pileckiego z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w kwietniu 1943 roku.
Na płycie Rynku Burmistrz Miasta Bochnia, Magdalena Łacna odebrała uroczysty meldunek od uczestników rajdu, witając ich serdecznie w naszym mieście. Następnie w asyście ułanów Małopolskiej Kawalerii z Chrzanowa burmistrz złożyła kwiaty pod Pomnikiem Legionistów, pomnikiem generała Leopolda Okulickiego oraz pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Domu Bochniaków.
Kolejno, uczestnicy Rajdu udali się na błonia kolanowskie, gdzie odbył się piknik oraz pokaz władania białą bronią w wykonaniu jeźdźców. Ważnym punktem programu była uroczysta msza święta odprawiona w Kaplicy Koronacyjnej w Kolanowie przez ks. Adama Banacha, kapelana Pieszego Szwadronu Chrzanów, Małopolskiej Kawalerii im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. We mszy udział wzięli uczestnicy Rajdu z pocztami sztandarowymi, Burmistrz Bochni, sympatycy tego wydarzenia oraz okoliczni mieszkańcy.
Zwieńczeniem Rajdu był postój w Nowym Wiśniczu w Koryznówce – miejscu o szczególnym znaczeniu historycznym. Właśnie tam rotmistrz Witold Pilecki, po udanej ucieczce z Auschwitz, ukrywał się i sporządził swój pierwszy raport o funkcjonowaniu obozu, który dzięki wysiłkom Armii Krajowej trafił później do Londynu. Podczas uroczystości uczestnicy rajdu oraz zaproszeni goście oddali hołd bohaterowi, składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Rajd od dziesięciu lat organizowany jest przez Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie, pod przewodnictwem Ryszarda Sobieraja. Miasto Bochnia z dumą wspiera to wydarzenie jako jeden z partnerów, promując wartości takie jak odwaga, wolność i patriotyzm.
Witold Pilecki — niezłomny bohater
Witold Pilecki, działający pod pseudonimem Tomasz Serafiński, przebywał w KL Auschwitz od 22 września 1940 roku do swojej brawurowej ucieczki w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim, pokonując trasę przez Babice, Alwernię, Tyniec i Puszczę Niepołomicką, dotarł do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie znalazł schronienie.
Dzięki jego odwadze świat dowiedział się o tragicznym losie więźniów Auschwitz oraz o skali niemieckich zbrodni.