Gmina Miasta Bochnia uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt pn. „Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza. Funkcjonowanie ekodoradców w Gminie Miasta Bochnia”.
Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń:
pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości. Realizacja zadań projektu stanowi jednocześnie realizację działań naprawczych wskazanych w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt pozwoli również na realizację polityki energetyczno – klimatycznej.
Cele szczegółowe projektu:
1) Podniesienie świadomości mieszkańców regionu w zakresie zagrożeń zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ale również korzyściami wynikającymi z wykorzystania czystych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. Wskazywane będą korzyści wynikające z wymiany nieefektywnych kotłów węglowych, takich jak poprawa zdrowia, wygoda, oszczędność oraz promocja gminy i innowacje. Przez kampanie edukacyjne-informacyjne, projekt będzie angażował społeczność lokalną.
2) Dodatkowym celem jest ograniczenie negatywnego wpływu na zmiany klimatu poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej. Ekodoradcy będą odgrywać niezwykle istotną rolę w przyspieszeniu realizacji działań służących poprawie jakości powietrza i ochrony klimatu, aktywnie wspierając proces podejmowania decyzji oraz angażując społeczności lokalne w wdrażanie działań mających na celu poprawę powietrza.
3) Kampania edukacyjno-informacyjna będzie skierowana do wszystkich mieszkańców w różnym wieku, od dzieci w wieku przedszkolnym do osób starszych. 12 spotkań z mieszkańcami jak i 6 spotkań ze środowiskami opiniotwórczymi w ciągu 3 lat pozwoli na dotarcie do jak najszerszej liczby odbiorców.
W ramach Projektu realizowanych jest 6 zadań:
• zadanie nr 1 – zatrudnienie ekodoradcy w gminie,
• zadanie nr 2 – doposażenie istniejącego stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców,
• zadanie nr 3 – prowadzenie lokalnych akcji informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu, powietrza, uchwał antysmogowych, dedykowanych dla każdej grupy społecznej,
• zadanie nr 4 – przygotowanie gminnej strategii transformacji energetycznej w oparciu o obowiązujące dokumenty,
• zadanie nr 5 – wykonanie analizy problemu ubóstwa energetycznego w gminie,
• zadanie nr 6 – wykonanie analizy zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej.
Docelową grupą odbiorców przedmiotowego projektu są wszyscy mieszkańcy obszaru Gminy Miasta Bochnia, którzy skorzystają z usług Ekodoradcy. Odbiorcami projektu będą lokalne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, urzędy i centra kultury. Ekodoradca będzie prowadził działania edukacyjne i informacyjne w tych miejscach, aby zwiększyć świadomość ekologiczną wśród pracowników i gości tych instytucji. Odbiorcami projektu będą także władze lokalne i administracja gminna. Kształtowanie gminnej polityki w zakresie zarządzania energią i ochrony powietrza wymaga wielu strategicznych dokumentów tj. założeń do plany zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, planu gospodarki niskoemisyjnej. W związku z tym, w ramach projektu opracowana i wdrożona zostanie strategia transformacji energetycznej, monitorowane będzie także zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej.
Efektem udziału mieszkańców w projekcie jako jego odbiorców będzie poprawa jakości powietrza w gminie i regionie. Dzięki wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych na ekologiczne rozwiązania oraz podnoszeniu świadomości ekologicznej, emisja szkodliwych substancji zostanie zredukowana, co wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców Gminy Miasta Bochnia
Całkowita wartość Projektu: 586 887,09 zł.
Wartość wkładu z Funduszy Europejskich: 498 854,02 zł.