Zawodami szkół podstawowych w piłce wodnej na Krytej Pływalni rozpoczną się środowe imprezy dniowobocheńskie. Po południu MOSiR przygotował cykl imprez pn.: „Piłkarska Środa”, Muzeum zaś zaprasza na spotkanie z cyklu „Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni”, a MDK na wernisaż wystawy „Very Luxury”.
Zawody w piłce wodnej i wyścigi w płetwach rozpoczną się na Krytej Pływalni już o godzinie 9.00. Blok imprez „Piłkarska Środa” został przygotowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na stadionie sportowym MOSiR, przewidziano turniej piłkarski „Ojciec i Syn” – rozpoczęcie o godzinie 17.00.
O 17.30 Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza na spotkanie z cyklu „Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni”, podczas którego pani Barbara Vecer (Wiedeń) wygłosi prelekcję pt.: „Gejza Bukowski v. Stolenburg (1858-1937), geolog i badacz na dwóch kontynentach”.
W 2008 r. przypada 150. rocznica urodzin wybitnego geologa Gejzy Bukowskiego. Urodził w Bochni 28 listopada 1858 r. w rodzinie węgiersko-polskiej. Maturę zdał w 1877 r. w Cieszynie, po czym studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie w Wiedniu. W 1887 r. została wydana jego obszerna monografia aleontologiczno-stratygraficzna. Pod wpływem Neumayr’a z zapałem poświęcił się pracom badawczym na terenie Morza Śródziemnego i na terenach Azji Mniejszej. W latach 1885-1888 był zatrudniony jako asystent w katedrze Paleontologii u prof. Neumayr’a. Od 1893 r. do wybuchu I wojny światowej pracował na najbardziej na południe położonym obszarze monarchii austrowęgierskiej – w południowej Dalmacji. W latach 1919-1926 był zatrudniony w Polskiej Służbie Geologicznej w Warszawie, w Oddziale Ropy Naftowej i Złóż Solnych. Po przejściu na emeryturę nadal pracował w Bochni i publikował prace naukowe o swoich wcześniejszych badaniach na terenie Dalmacji i Azji Mniejszej. Zmarł w Bochni w 1937 r. i został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Orackiej. Jego imieniem została nazwana jedna z ulic Bochni. Bibliografia prac Bukowskiego obejmuje ponad 60 pozycji. W dowód uznania jego osiągnięć naukowych w dziedzinie paleontologii oznaczono jego nazwiskiem wiele skamieniałości.
Barbara Vecer urodziła się w Krakowie, jest absolwentką geologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po skończeniu studiów pracowała przez siedem lat w Geotechniczno-Hydrogeologicznym Przedsiębiorstwie oraz w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych w Krakowie. Po wyjściu za mąż za Austriaka przeniosła się do Wiednia. Swoją zawodową działalność kontynuowała w ramach projektów dla krajów afrykańskich – Gabonu i Nigerii, opracowując oferty i ekspertyzy dla budowy mostów, obiektów przemysłowych oraz prowadząc prace prospekcyjne dla przemysłu cementowego. Od 1975 roku aż do przejścia na emeryturę była zatrudniona w austriackiej służbie geologicznej – w Geologische Bundesanstalt w Wiedniu, w tym samym Zakładzie Geologicznym, co Gejza Bukowski. Jest autorką i współautorką szeregu fachowych publikacji, szczególnie w „Verhandlungen der Geologischen Bundesanstalt” i w „Jahrbuch der Geologischen Bundesanstalt”. Po 38 latach pracy zawodowej zajmuje się opracowywaniem biografii geologów polskiego pochodzenia oraz genealogii własnej rodziny. Jest inicjatorką i realizatorką tablicy pamiątkowej ku czci Gejzy Bukowskiego w Wiedniu. Maluje także w technice akwarelowej i akrylowej, wystawia swe obrazy w Austrii od 2000 roku.
Na godzinę 19.00 Miejski Dom Kultury przewidział otwarcie wystawy „Very Luxury” Agnieszki Kawali w ramach cyklu „Kameralne popołudnia z kulturą”.
Agnieszka Kawala. Mieszkanka Bochni, jest absolwentką PLSP w Nowym Wiśniczu (technik konserwator elementów architektury) oraz Krakowskiej Szkoły Projektowania Ubioru. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią oraz projektowaniem ubiorów. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w galeriach krakowskich, Muzeum im. St. Fischera w Bochni, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni oraz Miejskim Domu Kultury w Bochni. Jest także autorem kilkunastu pokazów mody, a w 2005 roku zakwalifikowała się do ćwierćfinału konkursu Oskary Mody.
„Very luxury” – Bardzo luksusowo …
Prace inspirowane są coraz bardziej nasilającym się dążeniem współczesnego społeczeństwa do luksusu, pragnieniem posiadania pięknych przedmiotów, pięknych kobiet, prowadzenia wspaniałego dostatniego życia. Bohaterami są osoby konsumujące życie na najwyższym poziomie w świecie opętanym obsesją posiadania. Zarys postaci sterylny, mechaniczny i uproszczony, ograniczona kolorystyka i forma przekazu obrazu. Prace w charakterze modowym, przybierają styl reklamowy w formie plakatowej co nie wyklucza dowolnej interpretacji. Wykonane współczesną technologią, akryl, płótno. Kontynuacją tematu „Very Luxury” będzie autorski pokaz mody Agnieszki Kawali-Surmy podczas Dni Bochni, w niedzielę 22 czerwca, ok. godz. 17.00.