IV edycja „Pierścienia Świętej Kingi” rozpoczęła się w Bochni. W następne weekendy „Pierścień zagości” w Starym Sączu, Dębnie, Krościenku n. Dunajcem i Wieliczce. W tym roku organizatorzy postanowili przybliżyć bochnianom i turystom pracę średniowiecznych rzemieślników.
Na Plantach Salinarnych od południa można było uczestniczyć w zabawach i grach dla dzieci i dorosłych, które animowali młodzi ludzie z Najemnej Grupy Solnego Grodu działającej przy bocheńskim MDK. Były to oczywiście zabawy „z epoki”, ale nie tylko … dla uczestników „Pierścienia” na Plantach powstało także miasteczko linowe. O godz. 14.00 w odnowionej altance piękny koncert dała bocheńska Orkiestra Górnicza. Zaś godzinę później blisko 40 osobowa grupa mieszkańców i turystów, z Janem Flaszą jako przewodnikiem, przeszła ulicami mówiącymi o tradycjach solnictwa i rzemiosła. Dla grup mniej lub bardziej zorganizowanych przygotowano ciekawą grę terenową „Rzemieślniczy warsztat”.
Główne działania „Pierścienia” skupiły się jednak przy szybie „Campi”, gdzie Uzdrowisko i Kopalnia Soli inaugurowały działalność „Osady VI Oraczy”, czyli rekonstrukcji osady z XII – XIII wieku z piętnastoma chatami rzemieślników pracujących niegdyś na rzecz kopalni m.in.: kowala, powroźnika, bednarza, ale nie tylko – powstał również warsztat tkacki, garncarski, zielarski, piwowarski i … drukarski, który na okoliczność weekendowej imprezy wykonywał piękny druk pamiątkowy na papierze bawełnianym, odbijany na rekonstrukcji maszyny Gutenberga.
Oprócz wielu atrakcji w warsztatach rzemieślniczych, przez cały dzień na terenie OSADY można było podziwiać walki rycerstwa oraz średniowieczne przedstawienia teatralne, a także przejechać się bryczką. Podczas imprez „Pierścienia” zarówno na Plantach, jak i przy szybie Campi, wolontariusze prowadzili kwestę na operację serca maleńkiego Mateuszka Rynducha z Bochni. Kolejne zbiórki funduszy na ten cel odbędą się podczas Memoriału Majora Bacy w Chodenicach (3 sierpnia), Dożynek Parafialnych (24 sierpnia) i Pożegnania Lata (6 i 7 września).
OSADA
Pomysł na wybudowanie osady zrodził się w połowie 2006 roku, kiedy to Uzdrowisko Kopalni Soli w Bochni rozważało różne warianty zagospodarowania terenów wokół Szybu Campi. Wśród różnych koncepcji znalazł się pomysł podsunięty przez Jarosława Frasia (MŻKW), Marka Maternę (MB) i Marka Skubisza (MŻKW) na wybudowanie osady o charakterze wiejsko – rzemieślniczym nawiązującej do specyficznego rodzaju osad funkcjonujących na terenie dzisiejszej Bochni w I połowie XIII wieku; „chwilę” przed tym zanim doszło do lokowania miasta Bochni na prawie niemieckim przez księcia Bolesława Wstydliwego w 1253 roku.
Nazwa budowanej osady została zaczerpnięta z dokumentu pochodzącego z 1234 r. w którym Teodor z rodu Gryfitów (wojewoda krakowski) wymienia nadania dla klasztoru Cystersów w Jędrzejowie (przeniesionego następnie do Szczyrzyca). Jedną z wymienionych w tym dokumencie miejscowości – obok Bochni (Bocheno) – była Villa VI Aratorum (Osada VI Oraczy) w starszej literaturze, lokalizowana na terenie Bochni (rejon ulicy Orackiej i Szybu Campi (!)) i chociaż obecnie lokalizuje się tą miejscowość w rejonie pow. myślenickiego, to ze względu na jej niewątpliwie medialną nazwę postanowiono tak nazwać bocheńską osadę.
Historyczna replika Osady VI Oraczy nawiązuje do podbocheńskich osad jakkolwiek nie stanowi ich bezpośredniej rekonstrukcji. Żadna z przedlokacyjnych miejscowości (źródła pisane z XII i I połowy XIII w. wymieniają kilka miejscowości leżących na terenie dzisiejszej Bochni i w jej sąsiedztwie: Kolanów (1125), Babica (1136), Bochnia (1198), Birków, Dziedzictwo Wincentego, Łopianka (1242)), nigdy nie została zlokalizowana w trakcie badań archeologicznych, stąd nie wiemy jak w rzeczywistości wyglądały, jak były rozplanowane; jakie tworzyły je budynki i warsztaty rzemieślnicze – czytamy na stronie OSADY. Szczegółowe informacje na temat Osady VI Oraczy można znaleźć na: www.osadabochnia.pl
Organizatorami imprez "Pierścienia" w Bochni byli: Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, Małopolski Instytut Kultury, Urząd Miejski w Bochni, Muzeum im. St. Fischera oraz Miejski Dom Kultury.
Więcej informacji na temat Pierścienia Św. Kingi i wydarzeń zaplanowanych w Małopolsce na kolejne lipcowe niedziele można znaleźć na: www.pierscienkingi.pl