Dwór Ledóchowskich został wzniesiony w 1837 r. przez Kazimierza Bzowskiego na dzierżawionych i ostatecznie wykupionych od rządu austriackiego gruntach(część dawnej królewszczyzny lipnickiego starostwa niegrodowego). Dworek nie przypomina tradycyjnych szlacheckich dworów, jakich jeszcze wiele można spotkać w bliższej i dalszej okolicy. Jest to budynek wzniesiony w stylu neoklasycystycznym, na wzór pałaców wiejskich we Francji, murowany i piętrowy.
Zbudowany na planie prostokąta o trzech wewnętrznych traktach. W ścianie frontowej wyróżnia się wgłębny portyk, nad którym (piętro) znajduje się loggia ozdobiona galeryjką. Występuje dach typu czterospadowego, jest on kryty dachówką. Wokół rozciąga się park, w którym zachowały się pojedyncze drzewa rzadkich gatunków i ozdoba dawnych parków romantyczny „kopiec-mogiła”. W roku 1882 właścicielem dworu został hr. Antoni Halka Ledóchowski CK Szambelan, który zakupił go od kolejnego właściciela Kazimierza Lgockiego. Rodzina Ledóchowskich była w posiadaniu dworu do roku 1945. Przez kilka lat swojego życia w dworze mieszkały Maria Teresa i Julia Ledóchowskie, póżniesza błogosławiona Maria Teresa i św. Urszula.
Z obejściem dworskim związany był integralnie las, który porastał strome zbocza za potokiem piekarskim. W czasach „dworskich” pełnił on funkcję parku leśnego oraz miejsca wypoczynku świątecznego lipniczan. Oprócz alejek znajdujących się w lesie atrakcyjnymi walorami tego miejsca są również piaskowcowe wychodnie, które wyłaniają się z podłoża w postaci skalistego progu i grzędy wzdłuż biegu potoku oraz źródło ujęte w formę studzienki. Przy końcu polany znajduje się zbudowana w 1975 r. przez parafian z łomu piaskowca i otoczaków grota Matki Boskiej, która stanęła w miejsce dotychczasowej, stojącej na słupie figurki oraz wcześniejszej, drewnianej XIX-wiecznej kapliczki. Do lasku tego swe pierwsze kroki po zamieszkaniu w dworze skierowały Maria Teresa i Urszula Ledóchowskie, ze względu na znajdującą się tam figurę Niepokalanej. Ustna tradycja wiążę jej istnienie, jak też kapliczki, z objawieniem, jakie miało być udziałem jednego z dworskich pracowników. Obecnie dwór Ledóchowskich należy do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie . Został gruntownie odremontowany i mieści się w nim teraz Katolicki Ośrodek Studiów Społecznych im. bł. Urszuli Ledóchowskiej. Obecnie na parterze dworu urządzono wystawę poświęconą życiu św. Urszuli i rodzinie Ledóchowskich.